W kwietniu odsłonięcie pomnika Włodzimierza Mazura w Sosnowcu. Rzeźba stanie przed stadionem, w Zagłębiowskim Parku Sportowym

Pomnik Włodzimierza Mazura, znakomitego przed latu piłkarza Zagłębia Sosnowiec, stanie nie w Parku Sieleckim, jak wcześniej planowano, a przed stadionem piłkarskim kompleksu ArcelorMittal Park. Ma zostać odsłonięty w sobotę, 20 kwietnia.

Fot. Łączy Nas Piłka
Włodzmierz Mazur Polska Holandia 02 05 1979

Włodzimierz Mazur był wychowankiem i wieloletnim piłkarzem Zagłębia. Z sosnowieckim klubem dwukrotnie zdobył Puchar Polski (1977, 1978). W 1977 roku został także królem strzelców ligi polskiej. W barwach Zagłębia rozegrał w sumie 289 meczów, w których strzelił 80 bramek. Występował także we francuskim Stade Rennais i Górniku Wojkowice. W reprezentacji Polski w latach 1976-1982 rozegrał 23 spotkania, zdobywając trzy gole. Pojechał na mistrzostwa świata w Argentynie (1978) – wystąpił tam w jednym meczu, przeciwko gospodarzom. Zmarł nagle 1 grudnia 1988 roku, w wieku zaledwie 34 lat. Został pochowany na cmentarzu w Milowicach.

Pomnik upamiętni tego zasłużonego dla Zagłębia i utalentowanego piłkarza. Dwa dni przed odsłonięciem rzeźby, 18 kwietnia, przypadać będzie rocznica urodzin Mazura – gdyby żył, skończyłby 70 lat. Autorem pomnika Włodzimierza Mazura jest Karol Badyna, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i twórca między innymi rzeźby przedwojennego prezydenta Sosnowca Aleksego Bienia. Badyna jest autorem i wykonawcą wielu rzeźb znajdujących się w kraju i za granicą, w tym pomnika Artura Rubinsteina w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, pomnika Fryderyka Chopina w ogrodzie botanicznym w Singapurze, pomnika Jezusa Miłosiernego w Stąporkowie, Izaaka Bashevisa Singera w Biłgoraju, a także serii siedmiu „Ławeczek Jana Karskiego” w Waszyngtonie, Kielcach, Nowym Jorku, Łodzi, Tel-Awiwie, Warszawie i Krakowie.

Przypomnijmy, że imieniem Włodzimierza Mazura nazwano niewielki park na Juliuszu, znajdujący się u zbiegu ulic Spadochroniarzy, Minerów i Czołgistów. Mazur przed laty mieszkał w pobliżu.

Rzeźba Włodzimierza Mazura (FB/ Arkadiusz Chęciński)
Na stadionie w Sosnowcu pojawi się nowa murawa

Może Cię zainteresować:

Rozpoczęła się wymiana murawy na nowym stadionie w Sosnowcu. Nowa trawa przyjedzie z Węgier, a jakość nawierzchni ma się poprawić

Autor: Redakcja

24/11/2023

MB Zaglebie Sosnowiec

Może Cię zainteresować:

Koszykarki z Sosnowca drugie w finale LOTTO 3x3 Ligi Kobiet. W Arenie najlepsza okazała się Polonia Warszawa

Autor: Redakcja

23/02/2024

Polska reprezentacja przyjedzie do Sosnowca w listopadzie

Może Cię zainteresować:

Turniej o Puchar Niepodległości, prekwalifikacje do Zimowych Igrzysk Olimpijskich i mistrzostwa świata U18. Stadion Zimowy na kilka miesięcy stanie się „domem polskiego hokeja”

Autor: Redakcja

29/09/2023