Jak i po co tworzyć miejskie dobra wspólne? Konferencja miejsko-akademicka w sobotę 23.09 w Fabryce Pełnej Życia

Konferencja nie tylko akademicka, ale i o wymiarze miejskim i społecznym, której głównym tematem są miejskie dobra wspólne, odbędzie się w sobotę 23 września 2023 r. w Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej. Wezmą w niej udział m.in. Jerzy Hausner, prof. Ryszard Koziołek, Joanna Erbel, Kacper Pobłocki.

Fot. FB/ Fabryka Pełna Życia
Fabryka Pełna Życia

Dobra wspólne (ang. the commons, fr. les communs) to nie tylko pojęcie, które podlega ciągłemu przedefiniowaniu w debacie akademickiej. To również konkretny sposób myślenia o zmianie społecznej, przede wszystkim w kontekście zachodnich demokracji przemysłowych.

Konferencja o miejskich dobrach wspólnych w Fabryce Pełniej Życia

Refleksja nad dobrami wspólnymi zyskuje na znaczeniu w kontekście piętrzących się kryzysów i wewnętrznych sprzeczności kapitalizmu, a jednocześnie staje się coraz szersza. Dobra wspólne nie określają już wyłącznie zasobów naturalnych (Ostrom, 1990), lecz stały się kategorią pozwalającą inaczej niż dotychczas spojrzeć na kwestie związane z wytwarzaniem wiedzy, rolnictwem, architekturą, urbanistyką, zdrowiem czy pracą.

Jak informują organizatorzy, celem konferencji "Jak i po co tworzyć miejskie dobra wspólne?" w Fabryce Pełnej Życia jest z jednej strony zebranie i uporządkowanie kluczowych wątków dyskusji wokół dóbr wspólnych, zwłaszcza miejskich, których wytwarzanie mogłoby przyczynić się do powstania nowych form miejskości. Z drugiej strony chodzi o próbę włączenia tego pojęcia w codzienne praktyki i uczynienie z niego narzędzia do kształtowania odpowiedzialnej polityki miejskiej w obliczu narastającej niepewności o przyszłość.

- Konferencję tę organizujemy z zamysłem stworzenia międzysektorowego i otwartego forum wymiany myśli, w której, oprócz teoretyków i teoretyczek akademickich, udział wezmą osoby zajmujące się dobrami wspólnymi od strony praktycznej, aktywistycznej i obywatelskiej, władze samorządowe oraz mieszkańcy i mieszkanki - dodają organizatorzy.

Wydarzenie jest organizowane w ramach europejskiego projektu Networking Ecologically Smart Territories (https://www.nestproject.eu/) i będzie stanowiło również okazją do przedstawienia efektów prac prowadzonych na terenie miasta Dąbrowa Górnicza w duchu „badań współtwórczych” (ang. contributory research, fr. recherche contributive). Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa Post-Growth kolektywu Disnovation w Rondzie Sztuki w Katowicach.

Program konferencji

Siedziba Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej

Może Cię zainteresować:

Projekt siedziby Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej w Fabryce Pełnej Życia wyróżniony w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego SARP

Autor: Redakcja

03/11/2022

Zagłębiowskie Centrum Onkologii jpg

Może Cię zainteresować:

Zagłębiowskie Centrum Onkologii otrzyma 15 milionów złotych na przebudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. „Teraz przed szpitalem wyłonienie wykonawcy”

Autor: Redakcja

21/09/2023

Sąd Rejonowy w Czeladzi

Może Cię zainteresować:

Sąd Rejonowy w Czeladzi jest już prawie gotowy, trwają ostatnie prace. Wkrótce oficjalne otwarcie. „Niemożliwe stało się możliwe”

Autor: Redakcja

20/09/2023