Sąd Rejonowy w Czeladzi jest już prawie gotowy, trwają ostatnie prace. Wkrótce oficjalne otwarcie. „Niemożliwe stało się możliwe”

Stary budynek administracji Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ulicy Kombatantów zmienił się nie do poznania. Już od października działać w nim będzie Sąd Rejonowy. – Znów, po kilkudziesięciu latach, podobnie jak w czasach, kiedy Czeladź była samodzielnym miastem, a nie częścią powiatu, będziemy mieli Sąd Rejonowy. Od tego momentu będziemy mieli wszystko to, co jest wymagane w mieście na prawach powiatu, więc może kiedyś… – zaznacza Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Remont budynku, który został wydzierżawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości trzy miesiące temu dobiega już końca. – Zaniedbany budynek byłej administracji Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej, zamienia się w nowoczesny, funkcjonalny obiekt, w którym swoją siedzibę będzie miał nowo utworzony Sad Rejonowy. Można powiedzieć, że niemożliwe stało się możliwe i zgodnie z zapowiedziami inwestora, 2 października może się odbyć zaplanowane uroczyste otwarcie sądu – podkreśla burmistrz.

Przypomnijmy, że jesienią zeszłego roku zapadła decyzja o utworzeniu sądu w Czeladzi. Pierwotnie Sąd Rejonowy miał przejąć sprawy karne, cywilne oraz rodzinne i nieletnich – nie tylko Czeladzi, ale także Bobrownik i Wojkowic – 30 czerwca. Ostatecznie jednak termin został przesunięty na początek października 2023 r. Co więcej, zamiast budowy nowego obiektu wybrano inną opcję – rolę siedziby sądu pełnić będzie budynek zarządu Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej, znajdujący się przy ulicy Kombatantów. Obiekt CzSM wydzierżawiła na dziesięć lat – po tym czasie wyremontowane budynki (przyległe warsztaty zostaną zamienione w sale rozpraw) mają wrócić do spółdzielni. O ile ministerstwo nie będzie chciało ich kupić.

W czeladzkim Sądzie Rejonowym ma pracować 50 osób. Uruchomiony zostanie wydział karny, cywilny, rodzinny oraz nieletnich, na miejscu będą także kuratorzy. Sprawy związane z prawem pracy i ksiąg wieczystych nadal będą rozpatrywane w Sądzie Rejonowym w Będzinie.

Ministerstwo Sprawiedliwości

Może Cię zainteresować:

Ministerstwo Sprawiedliwości przesuwa inaugurację Sądu Rejonowego w Czeladzi

Autor: Michał Wroński

09/06/2023

Kamień węgielny pod budowę siedziby Sądu Rejonowego w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Sosnowieckie „Zagłębie Służb” rozrasta się. Sąd Rejonowy będzie miał nową siedzibę za 100 milionów złotych

Autor: Grzegorz Lisiecki

21/03/2023