Do przeprowadzenia prac modernizacyjnych i remontowych wybrano przedsiębiorstwo »Global Budownictwo« z Częstochowy. Firma ma doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji, będąc wykonawcą dworców kolejowych w Rzepinie i Rokicinach. Obecnie prowadzą prace przy remontach obiektów w Suwałkach i w Oławie.

Kolej wybrała wykonawcę remontu dworca w Ząbkowicach
„Remont dworca z Ząbkowicach jest dla Miasta Dąbrowa Górnicza niezwykle ważny, bo to zabytek, który przez lata stał zaniedbany, a obsługuje przecież wiele atrakcyjnych połączeń. Nowoczesny budynek będzie stanowił idealne miejsce dla pasażerów wyczekujących swojego pociągu. Cieszę się, ponieważ realizacja tej inwestycji może się odbyć między innymi dzięki gwarancji ze strony miasta, jakie już w 2023 roku złożyliśmy kolei, że wynajmiemy od nich powierzchnię obiektu po zakończeniu prac. Był to niezbędny warunek postawiony przez PKP do podjęcia decyzji o przebudowie budynku." – napisał prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak.

Miasto zajmie w odnowionym obiekcie całe pierwsze piętro, gdzie powstanie przestrzeń do spędzania czasu przez dzieci i młodzież oraz świadczone będą jeszcze nieokreślone inne usługi publiczne. Podobny model zastosowano przy rewitalizacji dworca w śródmieściu, gdzie działa Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości.
Prace mają potrwać do końca roku 2028.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz biuletyn informacyjny!
Najstarszy zachowany dworzec w Zagłębiu Dąbrowskim
Powyższe przypadki pokazują, że »Polskie Koleje Państwowe« S. A. nie są zainteresowane dbałością o własne budynki i stawiają warunki samorządom. Innymi słowy stosują swoisty szantaż, iż podejmą się remontu, o ile samorządy zagwarantują im stały dochód z wynajmu. W Zagłębiu Dąbrowskim dowodzą tego także inne przypadki niewywiązywania się z obowiązków właścicielskich przez PKP, jak rudera dworca kolejowego przy stacji Będzin, porzuconego, zabytkowego dworca Sosnowiec-Maczki czy zburzonego 10 lat temu, także zabytkowego dworca w dąbrowskich Strzemieszycach (fotografia poniżej).

Pozostaje cieszyć się, że przynajmniej ten zabytek, otwarty 13 grudnia 1847 roku, ocaleje, przynajmniej na jakiś czas. Dworzec obsługiwał jedną z ważniejszych stacji Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, która obecnie pełni mniej ważną rolę, obsługując głównie ruch lokalny.

Pomóż nam stworzyć najlepszy portal dla Zagłębia Dąbrowskiego. Weź udział w krótkiej ankiecie – odpowiedz na pytania. Z góry dziękujemy!
Może Cię zainteresować:

