Wyjątkowy „Poradnik dla Mam” na oddziale noworodkowym Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. „Chciałam sprawić, aby stresu i napięcia było jak najmniej”

Na oddziale noworodkowym Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej pojawił się wyjątkowy „Poradnik dla Mam”. Otrzymuje go bezpłatnie każda mama, która opuszcza oddział.

Pojawienie się na świecie małego człowieka to lawina emocji, mnóstwo pytań i dylematów, które często pojawiają się dopiero po powrocie do domu. Tworząc „Poradnik dla Mam” chciałam sprawić, aby stresu i napięcia było jak najmniej, a jak najwięcej radości z pierwszych chwil spędzonych z dzieckiem – podkreśla dr Justyna Surmik, lekarka kierująca oddziałem noworodkowym ZCO, która jest autorką poradnika.

O czym można przeczytać w „Poradniku dla Mam”? Są tam informacje między innymi na temat techniki karmienia piersią, związane z prawidłowym przyrostem masy ciała noworodka, dotyczące korzystania z leżaczków i bujaczków czy ćwiczeń, które mogą wykonywać rodzice z dzieckiem. Są również porady, jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

– Zależało mi na przekazaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania w jasnej, przejrzystej formie i mam nadzieję, że to się udało – wyjaśnia autorka poradnika. – W przypadku pojawienia się różnych wątpliwości, zaglądamy do internetu, aby uzyskać informacje. W przypadku opieki nad noworodkiem nie jest to najkorzystniejsze rozwiązanie, bo w sieci roi się od danych, które nie są prawdziwe i mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Przewodnik napisany przez neonatologa powinien lepiej spełniać rolę informacyjną, w końcu pojawienie się noworodka w naszym życiu to naprawdę podróż w nieznane.

Każdego roku w Dąbrowie Górniczej na świat przychodzi około pół tysiąca dzieci. Przekazanie każdej mamie – wraz z wypisem ze szpitala – takiego przewodnika, oczywiście bezpłatnie, to „informacyjna wyprawka” z odpowiedziami na bardzo ważne pytania. Po powrocie do domu zawsze będzie można z niej skorzystać – dodaje dr Surmik.

Nowy mammograf w ZCO

Może Cię zainteresować:

Nowoczesny mammograf w Zagłębiowskim Centrum Onkologii. Kosztował niemal 1,2 mln złotych. „To nadzieja na precyzyjną diagnozę i szybsze wdrożenie leczenia”

Autor: Redakcja

19/09/2023

Odział kardiologiczny został zmodernizowany

Może Cię zainteresować:

Oddział kardiologiczny w Zagłębiowskim Centrum Onkologii został zmodernizowany. „Możemy zaoferować jeszcze lepszy, europejski standard opieki”

Autor: Grzegorz Lisiecki

23/09/2022

Zagłębiowskie Centrum Onkologii

Może Cię zainteresować:

Dwie nowe poradnie powstały w Zagłębiowskim Centrum Onkologii. „Będą uzupełnieniem dla działających w szpitalu tożsamych dziedzinowo oddziałów”

Autor: Redakcja

15/03/2023