Oddział kardiologiczny w Zagłębiowskim Centrum Onkologii został zmodernizowany. „Możemy zaoferować jeszcze lepszy, europejski standard opieki”

III Oddział Kardiologii Inwazyjnej, Angiologii i Elektrokardiologii funkcjonujący w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej jest już po modernizacji. – Przebudowa i zaopatrzenie oddziału w nowoczesny sprzęt medyczny sprawia, że wszystkim tym pacjentom możemy zaoferować jeszcze lepszy, europejski standard opieki – podkreślał dr Paweł Kaźmierczak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych Grupy American Heart of Poland.

Grupa American Heart of Poland
Odział kardiologiczny został zmodernizowany

III Oddział Kardiologii Inwazyjnej, Angiologii i Elektrokardiologii Szpitala Specjalistycznego im. Szymona Starkiewicza usługi dla mieszkańców Zagłębia świadczy od 17 lat. Teraz został zmodernizowany przez Grupę American Heart of Poland. Prace nie ograniczyły się tylko do odnowienia infrastruktury i wymiany sprzętu medycznego. Powstały dwie sale hemodynamiki skomunikowane z resztą oddziału dwiema windami przystosowanymi do transportu pacjentów na łóżkach szpitalnych, zaś nowy układ pomieszczeń i zwiększenie powierzchni oddziału ulepszy działanie placówki, a także poprawi komfort zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego.

„To był skomplikowany projekt”

– Dzięki powiększeniu powierzchni mogliśmy rozwinąć blok operacyjny, zyskując przy tym również możliwość pozyskania nowego sprzętu i rozbudowy zaplecza technicznego. W związku z tym oferta skierowana do pacjentów kardiologicznych może być poszerzona o zabiegi, których do tej pory nie byliśmy w stanie wykonywać – tłumaczył dr Marek Kondys, ordynator III Oddziału Kardiologii Inwazyjnej, Angiologii i Elektrokardiologii. – Zakończona modernizacja to bardzo istotny moment w historii naszej placówki, tym bardziej, że był to projekt bardzo skomplikowany do przeprowadzenia pod kątem technicznym i organizacyjnym. Ze względu na decyzję o zachowaniu ciągłości opieki nad naszymi pacjentami praca oddziału nie była wstrzymywana na czas remontu – wyjaśniał.

W ramach remontu oddział kardiologii zyskał dodatkowe sale dla pacjentów, które zostały wyposażone w oddzielne węzły sanitarne, system sygnalizacyjny dla pacjentów oraz instalację gazów medycznych. Jak informuje Grupa American Heart of Poland, oddział dysponuje 35 łóżkami oddziału szpitalnego, w tym 12 łóżkami intensywnego nadzoru kardiologicznego. Każde stanowisko dla pacjenta jest wyposażone w nowoczesne kardiomonitory oraz panele medyczne.

2700 pacjentów w 2021 roku

Oddział Kardiologiczny Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Dąbrowie Górniczej średnio co miesiąc przyjmuje blisko 200 pacjentów. W zeszłym roku było to 2700 chorych, w tym 700 pacjentów zawałowych. – W Dąbrowie Górniczej leczymy obecnie pełen profil chorób kardiologicznych. Trafiają tutaj pacjenci między innymi z chorobą niedokrwienną serca, ze stabilną formą dusznicy, z zaburzeniami przewodzenia i rytmu serca – wyjaśniał dr Paweł Kaźmierczak.

Jak z kolei powiedział dyrektor Zagłębiowskiego Centrum Onkologii dr Tomasz Szczepanik, współpraca z Grupą American Heart of Poland i rozwój kardiologii w dąbrowskim szpitalu jest bardzo istotna, również z uwagi na onkologiczną specjalizację tej placówki. Pacjenci onkologiczni wymagają bowiem szczególnej opieki pod kątem kardiologicznym.

Programy lekowe onkologiczne wymagają nadzoru kardiologicznego dla pełnego bezpieczeństwa pacjenta. Nie wyobrażam sobie, by w tak dużym szpitalu, gdzie mamy kilkanaście oddziałów i kilkanaście poradni specjalistycznych zabrakło ośrodka kardiologicznego – mówił dr Szczepanik. – Kardiologia jest taką dziedziną, w której liczą się nawet nie godziny, lecz minuty. Dla mnie, jako lekarza, najważniejsze jest, by opieka dla pacjenta była kompleksowa i najwyższej jakości. Stąd też w decyzji o wydzierżawieniu większej powierzchni i związanej z tym reorganizacji w innych częściach szpitala przyświecało mi przekonanie, że przyniesie to korzyści dla pacjenta – podkreślił.