Nowoczesny mammograf w Zagłębiowskim Centrum Onkologii. Kosztował niemal 1,2 mln złotych. „To nadzieja na precyzyjną diagnozę i szybsze wdrożenie leczenia”

Warty ponad milion złotych nowoczesny mammograf pracuje już w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Sprzęt, kupiony dzięki wsparciu ArcelorMittal Poland i Fundacji Ochrony Zdrowia, uzupełnił kompleksową diagnostykę onkologiczną pacjentek placówki.

Fot. AMP
Nowy mammograf w ZCO

Przypomnijmy, że w marcu ArcelorMittal Poland, największy producent stali w Polsce wraz z Fundacją Ochrony Zdrowia w Dąbrowie Górniczej przekazał darowiznę – 1 188 000 złotych, na rzecz Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. Pieniądze trafiły na konto działającej przy szpitalu Dąbrowskiej Fundacji Medycznej i przeznaczono je na zakup nowoczesnego mammografu cyfrowego. Szpital wsparło także miasto, które przekazało 123 500 złotych na modernizację pomieszczeń pracowni.

Jak wyjaśniają w Zagłębiowskim Centrum Onkologii, mammograf to najnowocześniejsze urządzenie, które umożliwia przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki piersi. Jest wyposażony w innowacyjną technologię zapewniającą wysoką precyzję i czułość podczas badań. Posiada również najnowszej generacji cyfrowy detektor, który pozwala dostosować badanie do indywidualnej budowy anatomicznej piersi, co podnosi poziom bezpieczeństwa pacjentek i optymalizuje dawkę promieniowania.

– To dla naszego szpitala, a przede wszystkim naszych pacjentek, nadzieja na precyzyjną diagnozę i szybsze wdrożenie leczenia – podkreśla Marzena Kula, p.o. dyrektora ZCO. - Zostaliśmy zakwalifikowani do grupy ośrodków kompleksowo leczących raka piersi – Breast Cancer Unit – a nowy mammograf świetnie wpisuje się w naszą politykę – zapewnienia najwyższej jakości świadczeń w walce z nowotworami piersi – dodaje.

Zakup sfinansowany przez ArcelorMittal Poland wraz z Fundacją Ochrony Zdrowia w Dąbrowie Górniczej jest odpowiedzią na zgłaszane przez miasto oraz szpital coraz większe potrzeby i stale rosnące koszty napraw działających sprzętów. Nowy mammograf trzeba było kupić pilnie – wyjaśnia Katarzyna Karcz-Mączka, prezes Fundacji Ochrony Zdrowia. – Wierzę, że wiadomość o otwarciu nowej pracowni mammograficznej ucieszy nie tylko pacjentki leczone onkologicznie w tej placówce. To dla nich szansa na ocalenie zdrowia i życia. Wykrycie nowotworu we wczesnym stadium zaawansowania choroby pozwala na szybsze i skuteczniejsze podjęcie leczenia. Ale to też dobra wiadomość dla członków ich rodzin i wszystkich świadomych tego, jak ważna jest profilaktyka i szybki czas diagnozowania.

Jesteśmy nie tylko producentem stali. To oczywiście nasza podstawowa działalność, ale jesteśmy również odpowiedzialnymi obywatelami miast, w których działamy. Chcemy aktywnie włączać się w życie społeczności lokalnych, wspierając szereg inicjatyw służących mieszkańcom. Robimy to od wielu lat – od początku naszej obecności w Polsce wydaliśmy na tego typu projekty ponad 24 miliony złotych – podkreśla Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland. – Jesteśmy dumni, że możemy być częścią projektu, który służy zdrowiu i przyczyni się do poprawy dostępności sprzętu onkologicznego w regionie. Regularne badania kontrolne, przy użyciu odpowiedniego sprzętu, mają fundamentalne znaczenie w profilaktyce nowotworu. Mam nadzieję, że nowy sprzęt, dostępny już w szpitalu w Dąbrowie Górniczej, będzie dobrze służył wszystkim kobietom. Jestem bardzo dumny ze współpracy, jaką nawiązujemy z miastem Dąbrowa Górnicza, dzięki której wspólnie poszukujemy sposobów wspierania potrzeb lokalnych społeczności.

Nowoczesny mammograf zacznie działać w ZCO w lipcu

Może Cię zainteresować:

Nowoczesny mammograf będzie działał w Zagłębiowskim Centrum Onkologii. Kosztował prawie 1,2 mln złotych i pozwoli przeprowadzanie ponad 250 badań miesięcznie

Autor: Redakcja

16/05/2023

Zagłębiowskie Centrum Onkologii

Może Cię zainteresować:

Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej uruchamia BCU, czyli Ośrodek Raka Piersi. Co to oznacza dla pacjentek?

Autor: Redakcja

06/02/2023