Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej uruchamia BCU, czyli Ośrodek Raka Piersi. Co to oznacza dla pacjentek?

Zagłębiowskie Centrum Onkologii uruchamia BCU, z angielskiego – Breast Cancer Unit, czyli Ośrodek Raka Piersi. Jak podkreślają w ZCO, multidyscyplinarny zespół ma zapewnić pełną opiekę pacjentkom – od diagnozy, przez leczenie, rehabilitację i po monitorowanie skuteczności leczenia.

Fot. UM Dąbrowa Górnicza
Zagłębiowskie Centrum Onkologii

Zagłębiowskie Centrum Onkologii, wraz z pięcioma innymi placówkami w województwie śląskim, otrzymał w tym roku kontrakt na realizację świadczeń w ramach „Kompleksowej opieki onkologicznej nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi (KON-Pierś)”. – Rak piersi nadal stanowi najczęściej występujący nowotwór złośliwy, zarówno wśród Polek, jak i kobiet na całym świecie. Wyzwaniem i priorytetem stały się więc działania w kierunku jego profilaktyki i leczenia. Dlatego tak ważne jest zbudowanie jednolitego modelu opieki, opierającego się na działaniach prowadzonych w ramach jednego ośrodka – przypominają w dąbrowskiej placówce.

Pod opieką zespołu specjalistów

Kompleksowa opieka w ramach Ośrodka Raka Piersi ma zapewnić nie tylko szeroką diagnostykę, ale i indywidualny dobór terapii. Sprawne działanie systemu BCU ułatwi fakt, że działania będą zapewniane przez jedną placówkę. – To powód do ogromnej dumy, ponieważ uzyskaliśmy finansowanie, które zapewni jeszcze skuteczniejsze leczenie pacjentów chorych na nowotwór złośliwy piersi. Posiadając taki ośrodek jesteśmy w stanie w bardzo krótkim czasie osiągnąć cele w postaci trafnej diagnozy, wyboru odpowiedniej metody leczenia, a także obserwacji i rehabilitacji pacjenta – a to wszystko pod naszym ciągłym nadzorem. Grupa specjalistów kilku dziedzin daje gwarancję szerokiego spojrzenia na chorobę, a efektywna koordynacja pozwala pacjentowi płynnie poruszać się miedzy etapami leczenia – mówi Marzena Kula, p.o. dyrektora Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.

Jak informuje ZCO, opiekę nad chorymi w ramach Ośrodka Raka Piersi sprawować będzie zespół specjalistów, złożony z chirurgów, onkologów, radioterapeutów, radiologów, psychologów, a także fizjoterapeutów czy pielęgniarek. Ośrodek zapewnia ponadto dostęp do badań laboratoryjnych, genetycznych i histopatologicznych. – Program przewiduje objęcie chorej opieką dwóch koordynatorów: koordynatora merytorycznego i organizacyjnego, którzy czuwają nad kompleksowością indywidualnego podejścia do pacjentki. Dzięki temu pacjentka otrzymuje rzetelne informacje dotyczące etapów diagnostyki i leczenia, niezbędne konsultacje, kompleksową rehabilitację, co ułatwia rekonwalescencję po chorobie, poprawny nadzór nad etapami leczenia. Dostosowanie indywidualnych potrzeb pacjentki przekłada się na lepsze efekty leczenia, a taką możliwość daje właśnie BCU – podkreśla dr Eliza Działach, koordynator ds. pakietu onkologicznego ZCO.

Pacjentów ciągle przybywa...

Zgodnie z zaleceniami UE, na każde pół miliona mieszkańców powinien przypadać jeden BCU, co daje ok. 70-80 ośrodków, które w Polsce powinny działać. Niestety, nadal mamy ich o wiele za mało, dlatego cieszymy się, że dołączamy do garstki jednostek, prowadzących nowoczesną i interdyscyplinarną opiekę nad pacjentami z rakiem piersi. A tych pacjentów ciągle przybywa – rocznie to niemal 25 000. W Polsce stale rośnie zachorowalność na tę chorobę, więc będziemy dążyć do tego, aby jak najlepiej zaopiekować się pacjentami, odpowiednio wcześnie postawić rozpoznanie i wdrożyć skuteczne leczenie, spełniając międzynarodowe standardy. Mamy nadzieję, że teraz, kiedy pacjenci będą mieli ułatwiony dostęp do tych świadczeń, jako wyspecjalizowany ośrodek przyczynimy się do poprawy efektów leczenia raka piersi, stosując najnowsze dostępne metody leczenia i techniki operacyjne – mówi Janusz Sznajder, lekarz naczelny i kierownik oddziału Chirurgii Onkologicznej ZCO.

Marzena Kula

Może Cię zainteresować:

Zagłębiowskie Centrum Onkologii ma nową dyrektorkę. "Skupię się na działalności operacyjnej szpitala"

Autor: Martyna Urban

17/11/2022

Odział kardiologiczny został zmodernizowany

Może Cię zainteresować:

Oddział kardiologiczny w Zagłębiowskim Centrum Onkologii został zmodernizowany. „Możemy zaoferować jeszcze lepszy, europejski standard opieki”

Autor: Grzegorz Lisiecki

23/09/2022