Zagłębiowskie Centrum Onkologii ma nową dyrektorkę. "Skupię się na działalności operacyjnej szpitala"

Od drugiej połowy listopada obowiązki dyrektora Zagłębiowskiego Centrum Onkologii przejęła Marzena Kula. Na stanowisku zastąpiła Tomasza Szczepanika, który we wrześniu złożył rezygnację. - W nowej roli skupię się na działalności operacyjnej szpitala, czyli wzroście przychodów, racjonalizacji wydatków - podkreśliła Marzena Kula.

UM w Dąbrowie Górniczej
Marzena Kula

Marzena Kula jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Katowicach, Kształciła się w zakresie kontraktowania świadczeń opieki zdrowotnej. Przez kilka ostatnich lat zawodowo zajmowała się Śląskim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia, a wcześniej Śląską Regionalną Kasą Chorych.

Głównym celem poprawa działalności operacyjnej szpitala

Do ZCO przeniosła się z Chorzowa, gdzie od trzech lat pełniła funkcję pełnomocnika dyrektora Zespołu Szpitali Miejskich. Jak podkreśla pełniąc nowe obowiązki skupi się na działalności operacyjnej szpitala.

- W nowej roli skupię się na (...) wzroście przychodów, racjonalizacji wydatków oraz skrupulatnym prowadzeniu sprawozdawczości z wykonywanych procedur medycznych - zaznacza Marzena Kula. - Chcę również postawić na rozwój przyszpitalnych poradni specjalistycznych – dodaje.

Nowa dyrektora chce rozwijać przychodnie, które stałyby się uzupełnieniem dla działających w szpitalu oddziałów nieposiadających do tej pory swoich przychodni. Dzięki takim działaniom pacjenci uzyskają większy dostęp do świadczeń zdrowotnych oferowanych przez szpital, a placówka otrzyma dodatkowe dochody i zaktywizuje personel medyczny.

Marzena Kula podkreśla, że zdecydowała się na zmianę stanowiska ze względu na duże możliwości rozwoju szpitala.

– To szpital, który zabezpiecza opiekę m.in. w takich obszarach jak interna, chirurgia, ginekologia i położnictwo czy pediatria wraz z neonatologią, ale również mocno rozwija się w dziecinie diagnostyki i leczenia nowotworów. W mojej ocenie jest to połączenie gwarantujące bardzo duży potencjał, który powinniśmy umiejętnie wykorzystać – podsumowuje nowa dyrektor.

Trudne wyzwanie przed nową dyrektor

Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej tłumaczy, że władzom miasta zależało na znalezieniu osoby, która będzie w stanie pozyskać zewnętrzne środki oraz zajmie się racjonalnym zarządzeniem

Dostęp do dobrej jakoś usług medycznych dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej i regionu Zagłębia jest dla nas bardzo ważny. Dlatego jako samorząd zainwestowaliśmy w ZCO bardzo duże środki finansowe, a w najbliższych latach zamierzamy przeznaczyć dodatkowe 100 mln złotych na dokończenie rozbudowy – mówi Marcin Bazylak.

– Jestem przekonany, że pani dyrektor dobrze poprowadzi szpital. Będzie miała w tym wsparcie miasta, nie tylko finansowe – deklaruje prezydent Dąbrowy.

Dotychczasowy dyrektor Tomasz Szczepanik pozostanie w zarządzie Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. Jako zastępca dyrektora ds. lecznictwa i ordynator Oddziału Diabetologii skupi się na obszarze medycznym funkcjonowania szpitala.