Nowoczesny mammograf będzie działał w Zagłębiowskim Centrum Onkologii. Kosztował prawie 1,2 mln złotych i pozwoli przeprowadzanie ponad 250 badań miesięcznie

W lipcu w Zagłębiowskim Centrum Onkologii zacznie działać nowy mammograf, który kosztował ponad milion złotych. Pieniądze na zakup sprzętu przekazały ArcelorMittal Poland i funkcjonująca przy koncernie Fundacja Ochrony Zdrowia.

Mat. producenta (GE Healthcare)
Nowoczesny mammograf zacznie działać w ZCO w lipcu

Darowizna w wysokości 1 188 000 złotych dla Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej została przekazana przez koncern ArcelorMittal Poland oraz Fundację Ochrony Zdrowia jeszcze w marcu. Wiadomo już, że ta kwota w całości zostanie przeznaczona na zakup mammografu cyfrowego. To nowoczesne urządzenie korzysta z technologii zapewniającej wysoką czułość i dokładność badań. Co istotne, urządzenie wyposażone jest w detektor cyfrowy, który pozwala dostosować badania do budowy anatomicznej piersi, co z jednej strony zwiększa bezpieczeństwo pacjentki, zaś z drugiej – optymalizuje dawkę promieniowania.

Wiadomo już, że nowy mammograf w ZCO ma zacząć działać w lipcu. Sprzęt ma pozwolić na poprawienie wykrywalności nowotworów we wczesnym stadium zaawansowania choroby, a także skuteczniejsze leczenie chorych. Według wstępnych szacunków nowy sprzęt ma pozwalać na przeprowadzenie pod 250 badań w ciągu miesiąca i ponad 3000 w ciągu roku. Zakup nowoczesnego mammografu jest tym istotniejszy dla Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, że placówka została w tym roku oficjalnie zakwalifikowana do grupy ośrodków, które kompleksowo leczą raka piersi (Breast Cancer Units).

Dziękuję Sanjayowi Samaddarowi, prezesowi ArcelorMittal Poland, że pozytywnie odpowiedział na naszą prośbę i wsparł Zagłębiowskie Centrum Onkologii. Nowoczesny mammograf będzie służył mieszkankom Dąbrowy Górniczej, z których wiele jest lub było pracownicami huty. To wsparcie jest ważnym uzupełnieniem wspieranej przez miasto rozbudowy i doposażania naszego szpitala, który zmienia się w nowoczesny ośrodek onkologiczny służący nie tylko mieszkańcom Zagłębia – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Odział kardiologiczny został zmodernizowany

Może Cię zainteresować:

Oddział kardiologiczny w Zagłębiowskim Centrum Onkologii został zmodernizowany. „Możemy zaoferować jeszcze lepszy, europejski standard opieki”

Autor: Grzegorz Lisiecki

23/09/2022

Zagłębiowskie Centrum Onkologii

Może Cię zainteresować:

Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej uruchamia BCU, czyli Ośrodek Raka Piersi. Co to oznacza dla pacjentek?

Autor: Redakcja

06/02/2023