W połowie roku w Dąbrowie Górniczej ruszy budowa osiedla w formule TBS. Wnioski o mieszkanie będą przyjmowane po świętach. Kto może się starać o lokal?

Firma Remar Budownictwo, za ponad 52 miliony złotych, wybuduje w Dąbrowie Górniczej osiedle w formule TBS. Od 11 kwietnia będzie można składać wnioski o najem mieszkań.

W miejskim przetargu na budowę mieszkań udział wzięło sześć firm. Ostatecznie wybór padł na spółkę Remar Budownictwo z Gołkowic Górnych w Małopolsce, która przedstawiła ofertę za niecałe 52,4 mln złotych (najdroższa oferta w przetargu opiewała na niemal 77 mln zł). Jeszcze w lutym miasto otrzymało dofinansowanie na tę inwestycję z rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego – 20,7 mln złotych.

„Najemcy będą mogli skorzystać z dopłat do czynszu”

Niewielkie osiedle – trzy 7-piętrowe bloki – powstanie w rejonie al. Zagłębia Dąbrowskiego, a także ulic Kwiatkowskiego i Krasickiego. Bloki powstaną w formule towarzystwa budownictwa społecznego. – Wkład partycypacyjny wyniesie 1300 zł za mkw. Natomiast przewidywana wysokość czynszu to 16 zł za mkw. Co ważne, najemcy będą mieli możliwość skorzystania z dopłat do czynszu, o które jako gmina wystąpimy do Banku Gospodarstwa Krajowego – poinformował Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Przypomnieć warto, że towarzystwa budownictwa społecznego to gminne spółki, które budują mieszkania czynszowe, a następnie wynajmują je z niższym czynszem. Jest to możliwe dzięki wsparciu Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, który został utworzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Mieszkania czynszowe są oferowane zazwyczaj osobom niezamożnym, bądź średniozamożnym, których nie stać na kupno własnego. Od stycznia 2021 roku nie jest już możliwe tworzenie TBS-ów. Teraz powoływać można społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM).

W każdym z trzech bloków będzie 56 mieszkań, w sumie – 168. W planach są 31-metrowe kawalerki, ale również i 90-metrowe mieszkania dla dużych rodzin. Mieszkania będą miały od 1 do 4 pokoi, z aneksami kuchennymi. Powstaną w standardzie „pod klucz” i zostaną wyposażone w kuchenkę elektryczną, zlewozmywak oraz tzw. biały montaż w łazience. Od parteru do piątego piętra w blokach będzie po 8 mieszkań, na szóstym piętrze znajdzie się 5 lokali, zaś na siódmym – tylko 3. Najemcy do dyspozycji będą mieć także piwnice. Elewacja budynków będzie biała z odcieniami szarości. Nie zabraknie drewnianych akcentów, a przy blokach także zieleni, ławek czy stojaków na rowery. W planach jest plac zabaw, a także parkingi na 210 samochodów.

Nabór wniosków zaczyna się po świętach

Wybór wykonawcy umożliwia nam rozpoczęcie naboru wniosków o najem mieszkań. Będziemy je przyjmować od 11 do 28 kwietnia w Urzędzie Miejskim – zapowiada prezydent Bazylak. Wnioski, wraz z wymaganymi załącznikami, można pobrać z internetowej strony miasta, a także osobiście – w dąbrowskim magistracie. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, głównym kryterium naboru najemców będzie wysokość średniego miesięcznego dochodu. Jak wyjaśnia Urząd Miasta, średni miesięczny dochód przypadający na członka gospodarstwa domowego za ostatnie trzy miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o zawarcie umowy najmu nie może być niższy niż:

  • w gospodarstwie jednoosobowym 200 proc. (3 176,88) najniższej emerytury,
  • w gospodarstwie wieloosobowym 150 proc. (2 382,66) najniższej emerytury.

Z kolei średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok, w którym zawierana jest umowa najmu lokalu mieszkalnego, nie może przekraczać:

  • 75 proc. w jednoosobowym gospodarstwie domowym – 5 049,77 zł,
  • 105 proc. w dwuosobowym gospodarstwie domowym – 7 069,67 zł,
  • 145 proc. w trzyosobowym gospodarstwie domowym – 9 762,88 zł,
  • 170 proc. w czteroosobowym gospodarstwie domowym – 11 446,13 zł,
  • 170 proc. w gospodarstwie domowym większym niż czteroosobowe, powiększone o dodatkowe 35% na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym – 11 446,13 zł + 2 356,56 zł,
  • iloczynu wysokości ostatnio ogłoszonego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto w gospodarce narodowej w województwie, na terenie którego położony jest lokal mieszkalny (za 2021 r. jest to kwota 5 610,85 zł) oraz współczynnika 1,2 (6 733,02 zł).

Co istotne, osoba, która ubiega się o nowe mieszkanie nie może być właścicielem innego lokalu w mieście. Wymóg ten dotyczy momentu zawarcia umowy najmu w TBS, a nie złożenia wniosku. Starając się o mieszkanie trzeba też wnieść tzw. opłatę partycypacyjną – to wspomniane już 1300 zł za mkw. Kwota ta zostanie zwrócona w przypadku rezygnacji z najmu.

Osiedle ma być gotowe w 2026 roku

Wiadomo już, że budowa osiedla rozpocznie się w połowie roku. Wykonawca ma na zakończenie tej inwestycji 34 miesiące. Zgodnie z tym harmonogramem mieszkania zostaną oddane do użytku w 2026 roku. – Jeśli potwierdzi się wcześniejsze zainteresowanie tą inwestycją, będziemy planować następne – zaznacza prezydent Dąbrowy Górniczej.

W Dąbrowie Górniczej ruszy budownictwo TBS

Może Cię zainteresować:

TBS w Dąbrowie Górniczej: powstaną 3 bloki i 168 mieszkań. Jest dotacja Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego

Autor: Redakcja

03/03/2023

Nowa linia w Dąbrowie Górniczej ruszy na trasę 17 kwietnia

Może Cię zainteresować:

Nowa linia zostanie uruchomiona w Dąbrowie Górniczej. „Czekaliśmy, czekaliśmy, aż w końcu się doczekaliśmy”. Kiedy autobusy ruszą w trasę?

Autor: Redakcja

04/04/2023

Murale Jagody Woźny w II LO w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza. „Młoda Polska” w liceum, czyli murale na szkolnych korytarzach. Ich autorką jest Jagoda Woźny

Autor: Redakcja

30/03/2023