Dąbrowa Górnicza. „Młoda Polska” w liceum, czyli murale na szkolnych korytarzach. Ich autorką jest Jagoda Woźny

Ściany korytarzy II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej zrobiły się kolorowe. Są na nich murale, wykonane przez Jogodę Woźny i nawiązujące do „Młodej Polski”. Nie zabrakło portretu patrona szkoły.

Szkolne korytarze w II LO wyglądają inaczej. Pojawiły się na nich murale wykonane przez sosnowiczankę Jagodę Woźny, które nawiązują do okresu „Młodej Polski”. Jest rzecz jasna portret Stefana Żeromskiego, patrona szkoły, który – na innym muralu – dodaje skrzydeł. Są murale przedstawiające malarkę Olgę Boznańską oraz pisarkę i aktorkę Gabrielę Zapolską.

Dyrektor Elżbieta Rudzka ma już pomysł na kolejny mural. Jeśli się uda, niebawem nowych kolorów nabierze szkolna jadalnia – zapowiada Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Jagoda Woźny jest malarką i scenografką, a także właścicielką galerii Naga w Sosnowcu. Zrealizowała już sporo dużych projektów, a do największych należy mural z hokeistami, olimpijczykami Naprzodu Janów, który wykonała na ścianie lodowiska Jantor w Katowicach. Ogromny mural, składający się z wielu elementów zajmuje 300 metrów kwadratowych ścian lodowiska. Jest na nim między innymi 13 portretów hokeistów Naprzodu.

Dawid Podsiadlo Jakub Skoupa Kaska Sochacka z nominacja do Fryderykow

Może Cię zainteresować:

Fryderyki 2023. Ponad 20 nominacji dla twórców z województwa śląskiego, w tym dla Dawida Podsiadły

Autor: Martyna Urban

23/03/2023

Pod rondem Praw Kobiet zamontowano nowe tablice Galerii Praw Kobiet

Może Cię zainteresować:

Sosnowiec: nowe tablice zamontowano w Galerii Praw Kobiet. „Jesteś przyszłością” to nowa część wystawy pod rondem Praw Kobiet

Autor: Redakcja

08/03/2023