TBS w Dąbrowie Górniczej: powstaną 3 bloki i 168 mieszkań. Jest dotacja Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego

TBS w Dąbrowie Górniczej: w mieście powstaną bloki w formule budownictwa społecznego. – 1 marca poznaliśmy oferty potencjalnych wykonawców, a dzień wcześniej miasto otrzymało grant z rządowego programu wspierającego inwestycje komunalne – informuje dąbrowski magistrat.

Mat. UM Dąbrowa Górnicza
W Dąbrowie Górniczej ruszy budownictwo TBS

Czym są TBS-y? Towarzystwa budownictwa społecznego to gminne spółki, które budują mieszkania czynszowe, a następnie wynajmują je z niższym czynszem. Jest to możliwe dzięki wsparciu Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, który został utworzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Mieszkania czynszowe są oferowane zazwyczaj osobom niezamożnym, bądź średniozamożnym, których nie stać na kupno własnego. Dodajmy, że od stycznia 2021 roku nie jest już możliwe tworzenie TBS-ów. Teraz powoływać można społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM).

Trzy bloki, 168 mieszkań

W Dąbrowie Górniczej, w formule budownictwa społecznego, powstaną trzy siedmiopiętrowe bloki. Budowane będą u zbiegu alei Zagłębia Dąbrowskiego i ulicy Kwiatkowskiego. W każdym bloku znajdzie się 56 mieszkań, czyli razem – 168. Powierzchnia mieszkań? Będą 31-metrowe kawalerki, jak i 90-metrowe mieszkania dla dużych rodzin. – Budynki zaprojektowano w formie prostopadłościanu na rzucie prostokątnym o wymiarach 17,3 m x 32,8 m, gdzie ostatnia i przedostatnia kondygnacja zmniejszają się schodkowo. Od parteru do piątego piętra będzie po 8 mieszkań, na szóstym piętrze znajdzie się 5 lokali, a na siódmym 3. Mieszkańcy do dyspozycji będą mieć także pomieszczenia piwniczne – informuje dąbrowski magistrat.

Wiadomo już, że elewacja budynków będzie miała barwę bieli z odcieniami szarości. Nie zabraknie drewnianych akcentów, a przy blokach także zieleni, ławek czy stojaków na rowery. W planach jest ponadto plac zabaw i parkingi na 210 samochodów. – Towarzystwo Budownictwa Społecznego to oferta dla osób, których dochody są na granicy możliwości ubiegania się o lokal komunalny, ale zbyt małe, by kupić lokal na wolnym rynku. To również propozycja dla osób, które w przyszłości chcą kupić swoje własne mieszkanie i zamiast płacić wysokie czynsze najmu na wolnym rynku, wolą odkładać gotówkę na wkład własny podczas starań o kredyt hipoteczny – wyjaśnia Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Kto może ubiegać się o mieszkanie?

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, głównym kryterium naboru najemców będzie wysokość średniego miesięcznego dochodu, który w gospodarstwie jednoosobowym musi być wyższy od 200 proc. najniższej emerytury, a w gospodarstwie wieloosobowym na osobę musi przekroczyć 150 proc. najniższej emerytury. Jak przypominają urzędnicy, od 1 marca najniższa emerytura wypłacana przez ZUS wynosi 1588,44 zł. Trzeba także pamiętać o tym, że dochody nie mogą przekroczyć, określonego ustawowo, maksymalnego poziomu wyliczanego za rok poprzedzający złożenie wniosku.

Dodatkowo osoba ubiegająca się o nowe mieszkanie nie może być właścicielem innego lokalu w mieście. Co istotne, wymóg ten dotyczy momentu zawarcia umowy najmu w TBS, a nie złożenia wniosku. Starając się o mieszkanie trzeba też wnieść tzw. opłatę partycypacyjną. Jej wysokość nie może przekroczyć 30 proc. kosztów budowy lokalu. Zostanie zwrócona w przypadku rezygnacji z najmu. Wysokość opłaty będzie mogła zostać obliczona po wyłonieniu wykonawcy robót budowalnych.

Sześć ofert i dofinansowanie

W miejskim przetargu na budowę mieszkań udział wzięło sześć podmiotów. Koperty otwarto w środę, 1 marca. – Zaproponowane ceny wahają się od 52 mln 380 tys. zł do ponad 76 mln 938 tys. zł. Kosztorys inwestorski opiewa na 56 mln 580 tys. zł. Teraz oferty będą weryfikowane pod kątem spełnienia warunków przetargowych. Po dopełnieniu formalności i podpisaniu umowy, wykonawca będzie miał 34 miesiące na sfinalizowanie całego przedsięwzięcia – wyjaśniają w Urzędzie Miasta.

Dodajmy, że również w tym tygodniu – we wtorek, 28 lutego, miasto otrzymało dofinansowanie na tę inwestycję z rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego w wysokości 20,7 mln złotych. Symboliczny czek odebrała w Warszawie wiceprezydent Dąbrowy Górniczej Bożena Borowiec.

Nowe hybrydowe Solarisy kursują na linii 808

Może Cię zainteresować:

Nowe, hybrydowe autobusy w Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu. Kursują na linii 808. Wkrótce w zajezdni w Gołonogu pojawią się kolejne Solarisy

Autor: Redakcja

27/02/2023

Dąbrowa Górnicza Przebudowa dworca PKP 1

Może Cię zainteresować:

Przebudowa dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej coraz bliżej końca

Autor: Michał Wroński

28/02/2023

Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowie Górniczej ma problem. Miasto apeluje do wojewody o większą dotację

Autor: Redakcja

27/02/2023