Nowe, hybrydowe autobusy w Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu. Kursują na linii 808. Wkrótce w zajezdni w Gołonogu pojawią się kolejne Solarisy

W weekend na trasie linii 808 pojawiły się dwa nowe przegubowe autobusy hybrydowe marki Solaris. – W kolejnych dniach zajezdnia w Gołonogu skieruje na 808 kolejne hybrydy. W sumie będzie ich pięć – zapowiada Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Fot. Facebook/ Marcin Bazylak - Prezydent Dąbrowy Górniczej
Nowe hybrydowe Solarisy kursują na linii 808

Przypomnijmy, że w styczniu jedenaście z szesnastu nowych autobusów hybrydowych, które zakupił PKM Sosnowiec, trafiło do zajezdni w Gołonogu. Teraz Solarisy obsługują będą między innymi linię 808. Hybrydy wyposażone są między innymi w klimatyzację, Wi-Fi, ładowarki USB, elektroniczne tablice informacyjne (są też zapowiedzi głosowe) czy kamery, które monitorują nie tylko wnętrze i drogę, ale i to, co dzieje się po bokach autobusu. Co istotne, nowe autobusy w centrach miast korzystają wyłącznie z silników elektrycznych.

Nowe hybrydy obsługują nie tylko linię 808. Krótkie, 12-metrowe wersje Solarisów (przegubowce mają 18 metrów długości) kursują na liniach 27 i 84 (w soboty i niedziele) oraz 16 (w dni robocze). Jak poinformował Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej, w najbliższych dniach na linii 808 pojawią się kolejne hybrydy typu plug-in, z możliwością ładowania. W sumie będzie pięć takich pojazdów, najnowocześniejszych, jakie znajdują się w taborze PKM Sosnowiec.

Przypomnijmy, że za zakup 16 hybrydowych autobusów PKM Sosnowiec otrzymał prawie 30 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. PKM zamierza kupić sześć kolejnych, 12-metrowych autobusów hybrydowych.

ZTM uruchomi nową linię metropolitalną

Może Cię zainteresować:

Nowa linia metropolitalna pojedzie do Czeladzi. Zarząd Transportu Metropolitalnego zapowiada korekty w rozkładach jazdy innych linii autobusowych

Autor: Redakcja

20/02/2023

Sosnowiec umowa na nowe autobusy

Może Cię zainteresować:

Umowa podpisana. Do Sosnowca trafią autobusy hybrydowe plug-in za blisko 42 mln zł

Autor: Maciej Poloczek

17/03/2022