Teatralne korepetycje w Teatrze Zagłębia. Nie tylko dla najmłodszych. „To zaproszenie do świata wyobraźni i możliwość poznania teatru od kulis”

Teatr Zagłębia przygotował dla uczniów… korepetycje. – To zajęcia, które oprócz ugruntowania wiadomości dadzą coś więcej – zaproszenie do świata wyobraźni i możliwość poznania teatru od kulis – podkreślają w teatrze.

Fot. Jeremi Astaszow/ Teatr Zagłębia
Teatr Zagłębia oferuje zajęcia dla uczniów

Korepetycje teatralne to pakiet ofert, które zostały przygotowane z myślą o młodym widzu po to, aby pomóc mu w zrozumieniu literatury i nauczyć teatru. Każda grupa zorganizowana – np. klasa, która zobaczy spektakl, może uczestniczyć w warsztacie mającym na celu rozszerzenie kontekstu odbiorczego.

Warsztaty realizowane są na zamówienie. Spotkanie ma charakter praktyczny, polega na wspólnej zabawie w odkrywanie wątków poruszanych w spektaklu oraz zbliżaniu do siebie rzeczywistości scenicznej i rzeczywistości odbiorcy. Warsztat może odbyć się w teatrze bezpośrednio po spektaklu lub w szkole w dowolnie wybranym terminie, jednak maksymalnie dwa tygodnie po obejrzeniu przez grupę spektaklu. Zajęcia są prowadzone przez edukatorkę teatralną lub aktorów – informuje Teatr Zagłębia.

Lekcje i warsztaty

Wśród spektakli dla szkół podstawowych, które proponowane są z warsztatami, znalazły się: „Baśnie Andersena”, „Tajemniczy ogród”, „Szewczyk dratewka”, „Opowieść wigilijna”, „Ania z Zielonego Wzgórza” i „niezgoda.jpg” (spektakl grany w przestrzeni szkoły). Z kolei z myślą o uczniach szkół średnich zaproponowano „Ślub”, „Tango”, „Król Edyp”, „Tartuffe”, „Poskromienie złośnicy” i „Komedia. Wujaszek Wania”.

Inną propozycją są „Lekcje teatralne”. To poniedziałkowe spotkania z aktorem Teatru Zagłębia, Michałem Bałagą, który oprowadza po teatrze oraz angażuje w zabawy i ćwiczenia aktorskie. To propozycja dla zorganizowanych grup szkolnych i przedszkolnych, dla podopiecznych ośrodków szkolno-wychowawczych, ale i wszystkich osób ciekawych teatru. Podczas zajęć widzowie mają okazję obejrzeć niedostępne na co dzień zakamarki teatru.

– Zajęcia odbywają się w poniedziałki od godziny 9 do 13. Jest możliwość zapisania grupy na jedną lub dwie godziny zajęć. Podczas spotkania z naszym aktorem dodajemy odwagi do zabierania głosu, zadawania pytań, ale przede wszystkim uruchamiamy twórczy potencjał tkwiący w każdej uczennicy i każdym uczniu. Dzieci i młodzież wędrują zakamarkami teatru lub uczestniczą w warsztacie teatralnym, który integruje całą grupę. Uczestnicy wykonują ćwiczenia aktorskie, wchodzą na scenę, gdzie można z bliska obejrzeć jej kulisy, zaglądają do magazynu czy pracowni fryzjerskiej – wyjaśnia Iwona Woźniak, dyrektorka Teatru Zagłębia.

„Lekcje teatralne” ruszają od 2 października i odbywać się będą w każdy poniedziałek, poza ostatnim poniedziałkiem, miesiąca.

Spektakle i wykłady

Teatr Zagłębia wznawia też projekt „Teksty kultury do matury”, czyli cykl pokazów spektakli z repertuaru Teatru Zagłębia połączonych z wykładami, które są poświęcone omówieniu najważniejszych aspektów wybranych dzieł oraz wskazaniu różnych sposobów ich lektury.

– Tę propozycję skierowaliśmy do maturzystów i maturzystek. Została pomyślana jako twórcze uzupełnienie przygotowań do egzaminu dojrzałości. Podczas wykładów można pogłębić znajomość lektur obowiązkowych i kontekstowych, realizując w ten sposób założenia podstawy programowej kształcenia ogólnego. Maturzyści mogą zdobyć wiedzę o historii teatru i dramatu w Polsce i na świecie w sposób pozbawiony nudy oraz otwarty na indywidualne doświadczenie – tłumaczy Iwona Woźniak

W teatrze odbywają się ponadto zajęcia dla nauczycieli, pedagogów, animatorów, opiekunów. To między innymi spektakle z komentarzem – najbliższy zaplanowano na listopad („Tajemniczy ogród”) czy „Laboratorium pedagogiki teatru”. W ofercie są też specjalnie opracowane zeszyty metodyczne, które umożliwią przygotowanie zajęć związanych z tematyką i kontekstami danego przedstawienia.

Z myślą o łączeniu działalności teatralnej i edukacyjnej zapraszamy również na Premiery Nauczycielskie, adresowane do nauczycieli, pedagogów, instruktorów teatralnych, animatorów kultury oraz wszystkich, którzy tematy poruszane w naszych spektaklach chcą włączać w ramy własnych zajęć. Do naszych projektów należy także program Klas Partnerskich, zapewniający wsparcie merytoryczne edukacji humanistycznej oraz stałą współpracę szkoły i teatru – wyjaśnia dyrektorka Teatru Zagłębia.

„Poskromienie złośnicy” w Teatrze Zagłębia

Może Cię zainteresować:

Cztery premiery, cztery złote medale, cztery festiwale. Teatr Zagłębia zakończył sezon i zaprasza we wrześniu

Autor: Urszula Gołkowska

28/06/2023

Złote Maski

Może Cię zainteresować:

Teatr Zagłębia w Sosnowcu otrzymał trzy nominacje do „Złotych Masek”, w kategoriach „Spektakl roku” i „Reżyseria”, a także nominację do „Nagrody specjalnej”

Autor: Redakcja

04/05/2023