Teatr Zagłębia w Sosnowcu otrzymał trzy nominacje do „Złotych Masek”, w kategoriach „Spektakl roku” i „Reżyseria”, a także nominację do „Nagrody specjalnej”

Ogłoszono nominacje w 55. edycji nagrody teatralnej „Złote Maski” w województwie śląskim. Trzy otrzymał Teatr Zagłębia w Sosnowcu – w kategoriach „Spektakl roku” i „Reżyseria”, a także nominację do „Nagrody specjalnej”.

Fot. UMWS/ Tomasz Żak
Złote Maski

„Złote Maski” mają długą tradycję. Od 1967 roku, przez regionalne media i władze województw katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego, nagradzani byli artyści teatrów. Od 1999 roku nagrody przyznaje województwo śląskie. Do tegorocznych „Złotych Masek” kandydowały te przedstawienia, których premiery odbyły się w teatrach województwa śląskiego od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku. W zeszłym roku zostało zgłoszonych 59 spektakli zrealizowanych przez 21 producentów. – Członkowie komisji nagrody dokonali preselekcji zgłoszeń i do następnego etapu oceny zakwalifikowano 41 tytułów zrealizowanych przez 18 producentów – informują organizatorzy.

„Złote Maski” przyznawane są w 11 kategoriach: „Spektakl roku” – nagroda dla instytucji, „Spektakl dla młodych widzów” – nagroda dla instytucji, „Aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych”, „Aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych”, „Aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych”, „Aktorstwo za rolę wokalno-aktorską”, „Aktorstwo za rolę drugoplanową”, „Reżyseria”, „Scenografia”, „Choreografia/ruch sceniczny” oraz „Nagroda specjalna”. Tym razem w kategorii aktorstwo za rolę wokalno-aktorską nominacji nie ma. Jak wyjaśniają organizatorzy: – Zgodnie z § 4 ust. 3 Regulaminu przyznawania nagrody teatralnej „Złote Maski” w województwie śląskim, w przypadku braku nominowanych do nagrody w danej kategorii, komisja może zaproponować równorzędną nagrodę w innej kategorii regulaminowej. (...) Członkowie komisji zaproponowali przyznanie 6 nominacji i 2 nagród w kategorii „Nagroda specjalna”.

Trzy nominacje do „Złotych Masek” otrzymał Teatr Zagłębia w Sosnowcu. To nominacje w kategoriach „Spektakl roku” – za „Poskromienie złośnicy” Williama Shakespeare’a w reżyserii Jacka Jabrzyka, w dramaturgii Huberta Sulimy, „Reżyseria” – dla Jacka Jabrzyka za „Poskromienie złośnicy” (a także za „Węgla nie ma” według tekstu Przemysława Pilarskiego w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach) oraz do „Nagrody specjalnej” – dla Igi Gańczarczyk i Remigiusza Brzyka za podjęcie tematu pamięci w spektaklu „Środula. Krajobraz Mausa” w dramaturgii Igi Gańczarczyk i w reżyserii Remigiusza Brzyka.

Złote maski dla Teatru Zagłębia w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Dwie Złote Maski dla Teatru Zagłębia w Sosnowcu. A co w programie na kolejne miesiące?

Autor: Paulina Gałbas

27/04/2022

Tak ma wyglądać Teatr Zagłębia po modernizacji

Może Cię zainteresować:

Sztuka, twórcze spotkania, edukacja, społeczne debaty? Teatr Zagłębia czeka przemiana. „Długi, pracowity czas przed nami. Proszę trzymać kciuki”

Autor: Jacek Gaim

21/12/2022