Teatr Zagłębia dostał pieniądze na spektakle i sprzęt. Będzie także unijna dotacja na rozbudowę placówki?

387 tysięcy złotych otrzymał Teatr Zagłębia na produkcję spektakli i wyposażenie akustyczno-oświetleniowe. To pieniądze z programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fot. Maciej Stobierski/ Teatr Zagłębia
Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, bo to wspaniała wiadomość. Będziemy mogli zrealizować swoje plany repertuarowe, ale też zadbać o niezbędny sprzęt, który będzie potrzebny szczególnie w czasie naszej przebudowy – mówi Iwona Woźniak, dyrektorka Teatru Zagłębia.

„Sostal” i spektakle dla dzieci

Z programu „Teatr” do sosnowieckiej instytucji trafi 67 tys. złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na produkcję spektaklu o roboczym tytule „Sostal, czyli herstorie budowy Sosnowca” w reżyserii Katarzyny Szyngiery. Jak wyjaśniają w teatrze, będzie to opowieść na podstawie tekstu Weroniki Murek o historii sosnowieckich i zagłębiowskich kobiet z początku XX, głównego okresu formowania się miasta.

– Tworzymy taki spektakl, bo widzimy potrzebę powstawania nowych źródeł dumy lokalnej pośród mieszkańców Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego. To też nasz kolejny etap konsekwentnie rozwijanej linii programowej Teatru Zagłębia – wyjaśnia Iwona Woźniak. Dodajmy, że spektaklowi towarzyszyć będzie cykl wykładów oraz zajęć teatralno-pedagogicznych dla młodzieży.

Kolejne pieniądze, 40 tys. złotych, pochodzą natomiast z programu „Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży” i zostaną przeznaczone na realizację spektaklu ruchowego dla przedszkolaków.

Projekt powstanie we współpracy z Przystankiem Otwartej Kultury w Sosnowcu i przy konsultacjach dzieci z Przedszkola nr 33 w Sosnowcu. Celem jest rozwój sztuki dla przedszkolaków i ich opiekunów w duchu włączającego i nowoczesnego teatru dla dzieci, inspirowanego metodami pedagogiki teatru i nowej choreografii dla rodzin. W trakcie pracy artyści będą czerpali inspiracje od swoich małych widzów, konsultując swoje pomysły na działania z dziećmi. „Literówka” zostanie poświęcona wizualnemu i choreograficznemu potencjałowi liter, nie rezygnując jednocześnie z edukacyjnej funkcji teatru, jaką dla tej grupy wiekowej jest nauka alfabetu – wyjaśniają w Teatrze Zagłębia.

Pomysł na spektakl był rozwijany podczas 2. edycji rezydencji artystycznych „Sztuka się robi” organizowanych przez Teatr Miniatura w Gdańsku.

Sprzęt akustyczny i oświetleniowy

Z kolei 280 tys. złotych to kwota pozyskana w programie „Infrastruktura kultury”. Przeznaczona zostanie na doposażenie sprzętu akustycznego i oświetleniowego.

– Teatr Zagłębia w niedługim czasie będzie przechodził proces rozbudowy o nową przestrzeń sceniczną i – równocześnie – gruntowny remont zabytkowego obiektu. W tym czasie będziemy grać w formie wyjazdowej, nierzadko w dwóch miejscach jednocześnie. Sytuacja ta spowoduje większe zapotrzebowanie na sprzęt, w tym zestawy głośników, mikroportów i całego zaplecza akustycznego i świetlnego – dodaje Iwona Woźniak.

Teatr Zagłębia wnioskował o dofinansowanie doposażenia instytucji w kompatybilne z aktualnymi monitory sceniczne, większą ilość mikrofonów nagłownych, baz oraz końcówek mocy, a także kompatybilnego z obecnym zestawu oświetlenia scenicznego.

Jak podkreślają w sosnowieckiej placówce, z powodu rozbudowy Teatr Zagłębia zostanie zamknięty na kilka lat i przeniesiony do tymczasowej siedziby (co wiąże się z ogromnym przedsięwzięciem logistycznym, czyli demontażem i zabezpieczeniem całego zaplecza teatralnego) przyznana dotacja umożliwi również zabezpieczenie sprzętu w profesjonalnych skrzyniach, chroniących go podczas transportu.

10 milionów euro dla Teatru Zagłębia?

Dodajmy, że miasto stara się o dotację na rozbudowę Teatru Zagłębia.

– 10 milionów euro, czyli ponad 43 miliony złotych to pieniądze jakie możemy otrzymać na rozbudowę Teatr Zagłębia w Sosnowcu – zapowiedział niedawno Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Projekt znalazł się w wykazie przedsięwzięć priorytetowych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego.

„Poskromienie złośnicy” w Teatrze Zagłębia

Może Cię zainteresować:

Cztery premiery, cztery złote medale, cztery festiwale. Teatr Zagłębia zakończył sezon i zaprasza we wrześniu

Autor: Urszula Gołkowska

28/06/2023

Teatr Zagłębia oferuje zajęcia dla uczniów

Może Cię zainteresować:

Teatralne korepetycje w Teatrze Zagłębia. Nie tylko dla najmłodszych. „To zaproszenie do świata wyobraźni i możliwość poznania teatru od kulis”

Autor: Redakcja

06/09/2023

Tak ma wyglądać Teatr Zagłębia po modernizacji

Może Cię zainteresować:

Sztuka, twórcze spotkania, edukacja, społeczne debaty? Teatr Zagłębia czeka przemiana. „Długi, pracowity czas przed nami. Proszę trzymać kciuki”

Autor: Jacek Gaim

21/12/2022