Sosnowiec: w mieście powstanie nowe rondo, będą też remonty ulic. To inwestycja za 16,7 mln złotych

W ciągu niespełna roku w Sosnowcu wybudowane zostanie nowe rondo, wyremontowane będą ponadto ulice Wawel i Parkowa, a także fragmenty Orlej i Grota Roweckiego. Miasto podpisało już umowę z wykonawcą, firmą Eurovia, a inwestycja kosztować będzie 16,7 mln złotych.

Fot. UM Sosnowiec
Ulica Wawel w Sosnowcu

Do największych zmian dojdzie na skrzyżowaniu ulic Wawel i Barbary. Skrzyżowanie, które dziś tam funkcjonuje, zostanie przebudowane na rondo turbinowe. – To zdecydowanie ułatwi wyjazd poprzez ul. Barbary z jednego z największych sosnowieckich osiedli mieszkaniowych – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Dodać warto, że przejście dla pieszych przy kościele św. Barbary zostanie przeniesione o kilkadziesiąt metrów. Zostanie też dodatkowo oświetlone, podobnie zresztą jak przejście na wysokości ul. Legionów.

Ulice, wiadukt, łącznice…

Z kolei remont ulicy Wawel obejmie mniej więcej półkilometrowy odcinek – od nowego ronda do ulicy Parkowej. Na Parkowej także będą prowadzone roboty; wymieniona zostanie nawierzchnia, drogowcy zajmą się też dylatacją na wiadukcie łączącym Sielec z Pogonią. Nowy asfalt pojawi się również na wiaduktowych łącznicach w stronę Pogoni.

Jak informuje sosnowiecki magistrat: – Przebudowana zostanie także łącznica prowadząca z ul. 3 Maja obok LO im. Plater oraz biblioteki do ul. Wawel. Droga zostanie zwężona do jednego pasa, co pozwoli na wygospodarowanie dodatkowych miejsc postojowych, a przede wszystkim na budowę brakującego odcinka drogi rowerowej pomiędzy centrum miasta, a ulicą Wawel.

– Ostatnim elementem prac będzie remont skrzyżowania ulic Parkowa, Orla oraz Grota Roweckiego. Co istotne, nowa nawierzchnia pojawi się na fragmencie ul. Grota Roweckiego od wysokości przejścia dla pieszych wraz z sygnalizacją na wysokości budynku Uniwersytetu Śląskiego oraz na ul. Orlej w okolicy ul. Puławskiej – dodaje prezydent Sosnowca.

Prace mają potrwać dziewięć miesięcy

Prace obejmą ponadto wymianę włazów kanalizacyjnych, przykanalików, dobudowę wpustów i przebudowę kolidującego uzbrojenia terenu, a także budowę kanału technologicznego i odwodnienia.

Inwestycja kosztuje 16,7 mln złotych i powinna zakończyć się w ciągu dziewięciu miesięcy od daty podpisania umowy.

Skrzyżowanie Wileńskiej Minerów Łukasiewicza w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Nowe rondo powstanie w Sosnowcu. Za 5,8 mln złotych. Ułatwi dojazd do wschodnich dzielnic miasta

Autor: Redakcja

30/01/2024

Prace MZUK Sosnowiec

Może Cię zainteresować:

Więcej zieleni w Sosnowcu. Na Warszawskiej i Kościelnej pojawią się drzewa i krzewy, a także elementy małej architektury

Autor: Urszula Gołkowska

29/02/2024

Remont ulicy Dlugosza

Może Cię zainteresować:

Niemal 6 milionów złotych kosztować będzie remont ulicy Długosza w Sosnowcu. Co się zmieni?

Autor: Redakcja

28/02/2024