Sosnowiec. „ParKing wypoczynkowy”, czyli skwer przy ul. Piłsudskiego w nowej odsłonie. Co się zmieni?

Coraz bliżej do oddania mieszkańcom kolejnej inwestycji zrealizowanej w ramach budżetu obywatelskiego. Stary Sosnowiec z nowym miejscem do rodzinnych spacerów.

Facebook/ Arkadiusz Chęciński
Skwer przy Piłsudskiego

ParKing przy Piłsudskiego

W pobliżu filii Miejskiej Biblioteki Publicznej pojawia się coraz więcej elementów, które mają uczynić to miejsce bardziej atrakcyjnym i przyjaznym mieszkańcom. Elementy małej architektury takie jak ławki i oświetlenie to nie wszystko. Znajdziemy tam również stoły piknikowe oraz stoliki do gry w szachy. Skwer będzie sprzyjał rodzinnym i towarzyskim spotkaniom w przyjemnym otoczeniu.

Warto dodać, że nowe alejki zostaną wykonane z nawierzchni mineralnej. Nie zapomniano także o zielonych, naturalnych ozdobach. W całość projektu wkomponowana jest roślinność. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, skwer zostanie oddany do końca tego roku. Koszt inwestycji to 230 000 zł.

Zadanie „ParKing wypoczynkowy, czyli ogród literacki z placem piknikowym. Metamorfoza zaniedbanego skweru – etap I” to kolejny dowód na to, że udział w budżecie obywatelskim ma sens. Projekt został zgłoszony w ramach edycji na 2022 rok. Po pozytywnej weryfikacji zadanie zostało dopuszczone do głosowania. Tam zdobyło 602 punkty, czyli najwięcej w grupie Stary Sosnowiec.

Metamorfozy ciąg dalszy

To nie koniec dobrych wieści dla Starego Sosnowca. Tegoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego przyniosła kolejne nowości. Głosy mieszkańców wsparły drugą część inwestycji związanej ze skwerem przy ul. Piłsudskiego. – Przedmiotem zgłoszonego projektu jest budowa ogrodu deszczowego wraz z nasadzeniami roślinności pomagającymi zbierać, wchłaniać i filtrować wodę deszczową spływającą z dachu budynku filii miejskiej Biblioteki nr 20 – czytamy w opisie.

W ramach zadania zaplanowano:

  • budowę rabaty ogrodniczej
  • montaż instalacji wodnej odprowadzającej wodę deszczową z dachu budynku biblioteki do rabaty
  • nasadzenie roślin na rabacie (m.in. pęcherznica, turzyca pospolita, miskant chiński, dereń rozłogowy czy mięta wodna)
  • montaż oświetlenia podświetlającego rośliny

Wartość projektu szacuje się na 75 000 zł. Zostanie on zrealizowany w przyszłym roku.