Sosnowiec. Na nowym stadionie Zagłębia policjanci uczyli się m.in. jak obezwładnić agresywnych kibiców

Nowy stadion piłkarski Zagłębia Sosnowiec jeszcze nie został oficjalnie otwarty (pierwszy mecz - z GKS-em Katowice odbędzie się 25 lutego), ale już odbyło się na nim szkolenie policjantów z utrzymywania bezpieczeństwa podczas meczów, m.in. stróże prawa uczyli się, jak obezwładnić agresywnych kibiców i przywrócić porządek. Zobaczcie film WIDEO.

Na nowym sosnowieckim stadionie Zagłębia Sosnowiec, czyli na ArcelorMittal Park, odbyło się szkolenie II Kompanii Nieetatowego Pododdziału Prewencji, w skład której wchodzą stróże prawa z:

  • Dąbrowy Górniczej,
  • Sosnowca,
  • Będzina,
  • Zawiercia.

Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności funkcjonariuszy, na wypadek konieczności działań bojowych, obezwładniania agresywnych kibiców oraz przywrócenia porządku podczas meczu.

W ostatnim czasie w Polsce coraz częściej mówi się o roli mundurowych w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas wydarzeń sportowych. Jednym z elementów skutecznej pracy prewencji policji na stadionie jest odpowiednie przygotowanie i szkolenie funkcjonariuszy. Zajęcia te miały na celu przygotowanie funkcjonariuszy do pracy w trudnych sytuacjach, które mogą mieć miejsce podczas meczu.

Stróże prawa doskonalili, jak zachować się w sytuacjach, w których konieczne jest szybkie i skuteczne działanie, np. w przypadku zamieszek na trybunach, czy interwencji wobec agresywnych kibiców.

Trwające kilka godzin ćwiczenia miały przede wszystkim na celu zgranie ze sobą policjantów kilku jednostek w trakcie działań bojowych podczas zabezpieczenia meczu piłkarskiego. Mundurowi działający w ramach pododdziału zwartego doskonalili techniki przywrócenia porządku.

W ćwiczeniach wzięli udział stróże prawa wchodzący w skład II Kompanii NPP z Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Będzina oraz Zawiercia. Mundurowi doskonalili swoje umiejętności pod czujnym okiem funkcjonariuszy, którzy mają wiedzę i doświadczenie w zakresie bezpieczeństwa na stadionach.

Ćwiczenia te, w pełni odzwierciedliły sytuacje, jakie mogą mieć miejsce podczas meczów piłkarskich. Funkcjonariusze ćwiczyli m.in. taktyki przemieszczania się po stadionie, identyfikację i izolację kibiców agresywnych oraz zabezpieczenie obszaru, na którym znajdują się fani drużyny przeciwnej. Ważnym elementem szkolenia na stadionie piłkarskim było również doskonalenie w obsłudze sprzętu specjalistycznego, jak również zapoznanie się z zasadami korzystania z radiokomunikacji oraz kamery wideo w trakcie wydarzenia sportowego. Takie szkolenia pozwalają na wymianę wiedzy i doświadczeń oraz poznanie różnych technik i taktyk interwencyjnych.

Złodziej torebek z Sosnowca

Może Cię zainteresować:

Podbiegał do kobiet i wyrywał im torebki. Złodziej obierał za cel tylko osoby starsze

Autor: Redakcja

17/02/2023

Zaproponował policjantom 1000 zł łapówki

Może Cię zainteresować:

Próbował wręczyć policjantom łapówkę, bo nie chciał trafić do izby wytrzeźwień. No i nie trafił. Za to noc spędził w areszcie

Autor: Redakcja

16/02/2023

Policjanci będzińskiej drogówki zatrzymali 34-latka

Może Cię zainteresować:

Prowadził samochód mając ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Złamał też trzy sądowe zakazy...

Autor: Redakcja

15/02/2023