Sosnowiec ma nowego zagranicznego partnera. „Pomiędzy mieszkańcami obu miast narodziły się przyjaźnie, które trwają do dziś”

Ukraiński Sambor został miastem partnerskim Sosnowca. Mając oparcie w takim sąsiedzie i takich partnerach jak miasto Sosnowiec, możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość podkreśla Jurij Hamar, burmistrz Sambora.

Niedawno Zagłębie odwiedziła zagraniczna delegacja na czele z burmistrzem Jurijem Hamarem. 8 maja okazał się szczególnie ważnym dniem dla dwóch współpracujących z sobą miast. Polski Sosnowiec i ukraiński Sambor podpisały umowę. Nowym partnerem polskiego miasta jest miejscowość znajdująca się 75 kilometrów na zachód od Lwowa. Może pochwalić się kilkuwieczną historią i tradycją została założona w 1390 roku. Liczy około 30 tysięcy mieszkańców.

Sambor i Sosnowiec stały się sobie bardzo bliskie. Pomiędzy mieszkańcami obu miast narodziły się przyjaźnie, które trwają do dziś. Cieszę się, że możemy być dziś tutaj i podpisać umowę partnerską, która wzmacnia to, co do tej pory udało nam się razem zrobić. Żyjemy w niepewnych czasach, ale mając oparcie w takim sąsiedzie i takich partnerach jak miasto Sosnowiec możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość powiedział Jurij Hamar.

Biorąc udział w obchodach zakończenia II wojny w Sosnowcu prezydent Arkadiusz Chęciński podkreślał, że nie byłoby zakończenie tamtej wojny, gdyby nie pomoc innych narodów. My dziś też liczymy na pomoc innych narodów, taką pomoc, jaką okazuje nam Polska, okazuje nam wasze miasto, czyli nasz partner – miasto Sosnowiec – dodawał ukraiński samorządowiec.

W ramach umowy miasta będą dążyły do integracji, wspierały współpracę swoich mieszkańców oraz organizacji pozarządowych, a także dzieliły się informacjami oraz doświadczeniem w zakresie:

  • administracji
  • kultury
  • gospodarki i rozwoju przedsiębiorczości
  • edukacji
  • sportu
  • polityki społecznej
  • polityki młodzieżowej i senioralnej
  • ochrony środowiska
  • bezpieczeństwa mieszkańców
  • turystyki

Polsko-ukraińska współpraca trwała od dawna

Sosnowiecka Rada Miasta przegłosowała podpisanie umowy o partnerstwie w symboliczną datę 23 lutego 2023 roku. Podobny dokument przyjęła strona ukraińska. Oba miasta pracowały z sobą już długo przed oficjalnym zawarciem porozumienia. Jednym z pierwszych wspólnych projektów było zadanie „Jak POL-UKrować nasze relacje? Polsko-ukraiński przewodnik ksenofoba”. Od czasu napaści Rosji na Ukrainę, Sosnowiec wspiera wschodniego sąsiada. Za granicę transportowane były dary dla potrzebujących. Długoletnie działania integracyjne zostały sfinalizowane podpisaniem umowy partnerskiej.

Jest mi niezmiernie miło gościć w naszym mieście delegację miasta Sambor. Nasze miasta od kilku lat współpracują na wielu płaszczyznach. Dziś formalizujemy dotychczasowe relacje. 8 maja to dla nas, Polaków dzień, w którym świętujemy zakończenie II wojny światowej. W naszych miejskich uroczystościach wzięli udział nasi przyjaciele z Sambora. Mam nadzieję, że niebawem będziemy mogli razem świętować zakończenie działań wojennych w Ukrainie mówił Arkadiusz Chęciński.

W naszym mieście schronienie znalazło wiele osób z terenów objętych działaniami wojennymi. Mam nadzieję, że ta współpraca, która trwa, w najbliższym czasie będzie prowadzona w spokojniejszych czasach i na wielu płaszczyznach przyznawał prezydent Sosnowca.
Sosnowiczanie solidaryzują się z Ukrainą

Może Cię zainteresować:

Sosnowiec solidarny z Ukrainą. Manifestacja przed Urzędem Miasta, rozpoczęła się też zbiórka dla potrzebujących

Autor: Paulina Gałbas

25/02/2022

Zagłębie solidarne z Ukrainą

Może Cię zainteresować:

Zagłębie solidarne z Ukrainą. W ramach wsparcia Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza zaplanowały sportowe oraz muzyczne wydarzenia

Autor: Paulina Gałbas

10/03/2022