Sosnowiec solidarny z Ukrainą. Manifestacja przed Urzędem Miasta, rozpoczęła się też zbiórka dla potrzebujących

W piątek, 25 lutego, przed Urzędem Miejskim w Sosnowcu odbyła się manifestacja – mieszkańcy miasta pokazali, że są solidarni z Ukrainą. Wielu płakało.

W piątek, 25 lutego, o godzinie 18:00 przed Urzędem Miejskim odbyła się manifestacja, na którą przybyło wielu mieszkańców Sosnowca. Celem spotkania było okazanie wsparcia i solidarności z Ukrainą. Organizatorzy przywitali wszystkich uczestników słowami utworu Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”: Ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie dzięki nim...

– Chciałabym dzisiaj powiedzieć wszystkim dzień dobry, ale na nieszczęście nie jest to dobry dzień – mówiła pochodząca z Ukrainy mieszkanka Sosnowca.

Podziękowała zgromadzonym za obecność i pomoc. Zwróciła też uwagę na to, jak ważne jest wsparcie oraz tworzenie azylu dla uchodźców. Prosiła również o modlitwę za Ukrainę.

Zbiórka dla potrzebujących

Na miejscu była również ciężarówka na rzeczy, które mieszkańcy Sosnowca przekazują ukraińskim uchodźcom. Na placu przed Urzędem Miejskim będzie także stała w sobotę i w niedzielę w godzinach od 11 do 14.

Potrzebne są zestawy pierwszej pomocy, czyli między innymi:

  • koce termiczne,
  • bandaże samoprzylepne,
  • glukoza 5%,
  • nożyce urazowe,
  • bandaże izraelskie.

„Dzisiaj wszyscy musimy być Ukrainą”

Do sosnowiczan mówił również prezydent miasta Arkadiusz Chęciński. Podkreślał jak bardzo jest ważne, żeby wszyscy byli teraz razem, zjednoczeni.

Dzisiaj nieważne, jakiego kto jest wyznania. Kto jaki ma kolor skóry. Kto skąd pochodzi. Dzisiaj wszyscy musimy być razem. Musimy być Ukrainą podkreślał Arkadiusz Chęciński.

Spotkanie zakończono utworem Chłopców z Placu Broni „Kocham wolność”.