Szpitale w regionie przyjmą około 400 rannych. Jedną z placówek jest szpital nr 5 w Sosnowcu

Śląskie wojewódzkie szpitale są w trakcie przygotowań do przyjęcia rannych Ukraińców. Izabela Domogała poinformowała, że będą to cztery placówki, w tym Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu. Oprócz tego ośrodki rehabilitacyjne oraz uzdrowiska także będą przyjmować uchodźców.

fot. wss5.pl
Szpital w sosnowcu przyjmie rannych z Ukrainy

Izabela Domogała poinformowała, że cztery śląskie szpitale są w trakcie przygotowywania się do przyjęcia rannych z Ukrainy.

- Jesteśmy gotowi do przyjęcia 150 rannych z Ukrainy. Będą oni przyjmowani w: Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu, Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach, Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich oraz Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach - wyjaśnia Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Natomiast Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca już w piątek zaznaczał, że w związku z trudną sytuacją w zarządzie będą trwały narady oraz że miejsca zostaną utworzone w sosnowieckim szpitalu.

ZOBACZ TAKŻE:

Uzdrowiska i ośrodki rehabilitacyjne są drugie w kolejności

Oprócz 150 miejsc wyznaczonych dla rannych Ukraińców przewidziano także umieszczenie uchodźców w uzdrowiskach i ośrodkach rehabilitacyjnych. W tych placówkach wygospodarowano łącznie 250 łóżek:

 • Górnośląskie Centrum Rehabilitacji w Reptach,
 • Uzdrowisko w Goczałkowicach-Zdroju,
 • Wojewódzki Szpital dla Dzieci w Jastrzębiu-Zdroju
 • Wojewódzkie Centrum Pediatrii „Kubalonka” w Istebnej.

Domogała tłumaczy, że pacjenci z Ukrainy będą przyjmowani na oddziały na tych samych prawach co obywatele Polski. Jednak zamiast peselu uchodźcy będą musieli posłużyć się swoim paszportem. Narodowy Fundusz Zdrowia pokryje koszty ich leczenia.

Czarny scenariusz- co dalej?

Zapytaliśmy Izabelę Domogałę co w przypadku wyczerpania wyznaczonych 400 miejsc dla rannych. Członek zarządu wyjaśniła, że podobnie jak pandemia, będzie to sytuacja kryzysowa, do której zarząd będzie się dopasowywał.

- W takim przypadku będzie to sytuacja kryzysowa - jednak miejmy nadzieję, że do niej nie dojdzie. Kolejne miejsca będą wyznaczane zależnie od potrzeb - dodaje Domogała.

„Śląskie szpitale marszałkowskie dla Ukrainy”

Równocześnie rozpoczęto zbiórkę materiałów medycznych, które zostaną przekazane ukraińskiej służbie zdrowia. Dary można przynosić do szpitali, których organem prowadzącym jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Pełna lista placówek jest dostępna na stronie biuletynu informacji publicznej. W Sosnowcu materiały medyczne przyjmuje: Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Rejonowe Pogotowie Ratunkowe, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 5 oraz Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zakład Diagnostyki Obrazowej .Potrzebne są:

 • bandaże: taktyczne, hemostatyczne, przeciwoparzeniowe, okluzyjne, elastyczne,
 • igły, strzykawki,
 • leki pierwszego rzutu, w tym przeciwbólowe,
 • worki ambu, sprzęt do drożności dróg oddechowych,
 • apteczki i plecaki medyczne.
 • koce termiczne,
 • defibrylatory, respiratory.

Więcej informacji nt. zbiórki można uzyskać pod numerem telefonu 32 77 40 953, 954, a pytania można kierować na podany adres e-mail: zdrowie@slaskie.pl.

czytaj więcej:

Zbiórkę darów w Dąbrowie Górniczej prowadzi stowarzyszenie Równe Babki

Dąbrowa Górnicza: sprawdź, jak można pomóc Ukraińcom

Sosnowiec katowice tramwaj

Szybki tramwaj w Sosnowcu, szybsza kolej do Katowic

Zagłębie solidarne z Ukrainą

Zagłębie organizuje weekend solidarności z Ukrainą

Rondo Praw Kobiet w Sosnowcu

Flaga Ukrainy na Rondzie Praw Kobiet w Sosnowcu

Spotkanie władz Czeladzi z obywatelami Ukrainy

Burmistrz Czeladzi spotkał się z uchodźcami z Ukrainy

Sosnowiczanie solidaryzują się z Ukrainą

Sosnowiec solidarny z Ukrainą. Manifestacja przed UM

Flaga ukraińska przy urzędzie miasta w Sosnowcu

Sosnowiec jest gotowy na przyjęcie uchodźców z Ukrainy