Dąbrowa Górnicza organizuje pomoc dla obywateli Ukrainy. Pierwszy transport z darami już dotarł do Przemyśla i Drohobycza

W Dąbrowie Górniczej, tak jak w wielu innych miastach regionu, organizowana jest pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Sprawdź, jak można pomóc.

Jak podkreślają w dąbrowskim magistracie, wielu obywateli Ukrainy w różny sposób przekracza granice Polski. Korzystają na przykład z gościnności swoich znajomych. – Dlatego zwracam się z prośbą do wszystkich mieszkańców Dąbrowy Górniczej, którzy udzielili im schronienia oraz do wszystkich obywateli Ukrainy, którzy dotarli do naszego miasta po 24 lutego, o kontakt z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Dąbrowie Górniczej – apeluje Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego dyżurują przez całą dobę pod numerem telefonu 32 262 44 10 (kontaktować się też można drogą mailową: osrodek_dysp@dg.pl) i prowadzą rejestr osób, które schroniły się w Dąbrowie Górniczej. – Dzięki temu możliwe będzie objęcie ich wsparciem materialnym, wyżywieniem czy noclegiem zapewnianym przez miasto – informują w magistracie.

– Proszę też o kontakt obywateli Ukrainy, którzy na stałe mieszkają w Dąbrowie Górniczej i chcą sprowadzić tutaj swoją najbliższą rodzinę – jesteśmy w stanie dać im schronienie na terenie naszego miasta – dodaje prezydent Dąbrowy Górniczej.

Dary w Przemyślu i Drohobyczu

Dodajmy, że główną zbiórkę darów w Dąbrowie Górniczej prowadzi stowarzyszenie Równe Babki wspierane przez Centrum Aktywności Obywatelskiej i we współpracy z organizacjami humanitarnymi. W sobotę wieczorem z Dąbrowy Górniczej wyjechał pierwszy transport zebranych w mieście darów. Jak informuje miasto, część z nich trafiło do Przemyśla, zaś pozostałe pojechały do Drohobycza.

Transport (...) dotarł na Ukrainę. Dołączając się do 11 busów zorganizowanych przez Trzebiesławice, ok. 9 rano wyjechał na granicę. Po drodze udało się przepakować busy do tira, który przejechał przez granicę, środki są tam rozdysponowane! – relacjonuje w mediach społecznościowych stowarzyszenie Równe Babki. – Mamy do Was wielką prośbę, jeśli przynosicie rzeczy starajcie się je pakować kategoriami i opisywać je: leki, kosmetyki , chemia, pampersy, ręczniki itp. tak, że jak weźmiemy od Was paczkę do ręki, będziemy wiedzieli po której stronie ją położyć. Nie wyrzucajcie wszystkiego do jedynej reklamówki. Nie przekazujecie otwartych kosmetyków, leków, środków chemicznych itp. Nie przekazujcie żywności, którą należy trzymać w lodówce i która może zepsuć się w ciągu jednego dnia –dodają w stowarzyszeniu.

Co jest potrzebne?

Dary przyjmowane są w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ul. Sienkiewicza 6a przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Potrzebne produkty można również przynosić do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej przy ul. Kościuszki 25 oraz do Pałacu Kultury Zagłębia na placu Wolności 1. Najbardziej potrzebne artykuły to:

  • trwała żywność,
  • artykuły higieniczne,
  • zestawy opatrunkowe,
  • środki czystości,
  • nowe koce i pościel.

Czytaj także: Sosnowiec solidarny z Ukrainą. Manifestacja przed Urzędem Miasta, rozpoczęła się też zbiórka dla potrzebujących