Zagłębie nie pozostaje obojętne wobec obecnej sytuacji na Ukrainie. Miasta tworzą azyle dla uchodźców i organizują zbiórki

Miasta Zagłębia organizują się i chcą pomóc Ukraińcom. Dziś w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej odbędą się manifestacje, aby okazać solidarność z ofiarami rosyjskiej agresji. A władze miast organizują azyle dla uchodźców.

UM Sosnowiec
Zagłębie okazuje wsparcie dla Ukrainy

Aktualna sytuacja na Ukrainie to koszmar dla jej obywateli. Giną bezbronni ludzie, próbują uciekać, ale dokąd? Wojna zabiera im mieszkania i domy, ale przede wszystkim odbieram im poczucie bezpieczeństwa. Zagłębie jest solidarne z Ukraińcami. Organizowane są manifestacje, miasta przygotowują azyle dla uchodźców. Trwają zbiórki żywności i rzeczy niezbędnych do życia dla uciekających z pochłoniętego wojną kraju.

Sosnowiec przyjmie uchodźców

Sosnowiec jest już gotowy na przyjęcie 200 uchodźców, wkrótce liczba miejsc zwiększy się do 400.

Na tę chwilę mamy przygotowanych 200 miejsc dla uchodźców, pracujemy nad kolejnymi 200 miejscami i to nie koniec. Ci, którzy tutaj przyjadą, będą szukali pokoju i chcemy im go zapewnić – powiedział podczas briefingu prasowego prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Prezydent Sosnowca poprosił przy okazji o nieudostępnianie dezinformacji w internecie: Nie wpisujcie się w retorykę Rosji. Dzisiaj musimy być razem, nic nie może nas dzielić – dodał prezydent.

Wiadomość z Ukrainy

Arkadiusz Chęciński otrzymał w piątek, 25 lutego, wiadomość od przedstawiciela miasta Równe, leżącego ok. 60 kilometrów od Łucka w Ukrainie.

Bardzo dziękujemy za słowa wsparcia. Obowiązkowo przekażę słowa wsparcia Pana Prezydenta naszym lokalnym władzom, bardzo ważne dla nich też jest wiedzieć, że mamy wielu partnerów w Polsce. Nie wiadomo ilu naszych żołnierzy będzie potrzebowało pomocy medycznej i rehabilitacji. Wiemy, że w innych miastach Polski są już przygotowywane szpitale dla nich. Bardzo ciężki i napięty był dziś dzień. W naszym mieście na razie jest spokojnie (o ile można tak teraz powiedzieć). Decydująca będzie dzisiejsza noc, gdyż wiele wskazuje na to, że właśnie teraz zostanie ostrzelane i Równe. Ale jesteśmy dobrej myśli, modlimy się i liczymy na szybkie zakończenie wojny czytamy w treści wiadomości z miasta Równe.

Manifestacja przed Urzędem Miejskim

Przypomnijmy, że dziś o 18:00 przed Urzędem Miejskim w Sosnowcu (aleja Zwycięstwa 20) odbędzie się manifestacja pod nazwą „Sosnowiec SOLIDARNY z Ukrainą”. Każdy, kto jest przeciwny działaniom Rosji i pragnie wyrazić poparcie dla Ukrainy może przyjść dziś na parking Urzędu Miasta.

Wszyscy, którzy pragną pomóc mogą skontaktować się mailowo lub telefonicznie z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego: wzk@um.sosnowiec.pl lub numer telefonu 32 266 52 20 (czynny całą dobę).

Dąbrowa Górnicza też przygotowuje pomoc

W Dąbrowie Górniczej wczoraj odbyło się posiedzenie Miejskiego Sztabu Kryzysowego w związku z sytuacją w Ukrainie. Prezydent miasta, Marcin Bazylak zapewnia: Jako miasto jesteśmy przygotowani do udzielenia pomocy obywatelom Ukrainy, którzy będą szukać schronienia przed wojną. Sztab cały czas monitoruje sytuację i od jej rozwoju będą zależeć kolejne kroki.

Na razie wiadomo o 48 miejscach dla uchodźców z Ukrainy. Ze wstępnych informacji wynika, iż azyl dla obywateli Ukrainy zostanie przygotowany w Bazie Biwakowo-Campingowo-Rekreacyjnej „Eurocaming” w Błędowie.

Potrzebne artykuły spożywcze, higieniczne, leki...

Od poniedziałku w mieście zostaną zorganizowane zbiórki rzeczy niezbędnych dla uchodźców. Zbiórka organizowana jest przez Dąbrowskie Inicjatywy Społeczne. Potrzebne będą:

  • artykuły spożywcze z długą datą ważności,
  • leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz witaminy,
  • nowe koce, pościele, kołdry, poduszki, ręczniki,
  • artykuły higieniczne,
  • środki czystości,
  • artykuły plastyczne i gry dla dzieci.

Wszyscy, którzy chcą pomóc mogą kontaktować się z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Dąbrowie Górniczej pod numerem telefonu: 32 262 44 10 lub mailowo z Dąbrowskimi Inicjatywami Społecznymi: biuro@inicjatywy-spoleczne.eu.

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej o godzinie 20:00 spotkają się przed Pałacem Kultury Zagłębia, by okazać obywatelom Ukrainy Solidarność.

List do mera Żydaczowa

Żydaczów na Ukrainie to miasto partnerskie Czeladzi. Burmistrz miasta Zbigniew Szaleniec w środę 23 lutego do mera Żydaczowa Wołodymira Lewko list, w którym wyraził zaniepokojenie sytuacją oraz okazał solidarność

Treść listu:

Jesteśmy niezmiernie zaniepokojeni trudną sytuacją polityczną, w jakiej znalazł się Wasz kraj – Ukraina. Od lat mamy wśród Was, a Wy wśród nas, licznych przyjaciół. Jesteście także najbliższymi sąsiadami Polski, dlatego
tak bardzo obchodzą nas losy Waszej Ojczyzny, a co za tym idzie mieszkańców Żydaczowa. Wobec zaistniałego kryzysu chcę przekazać wszystkim słowa otuchy i wiary w pokojowe rozwiązanie problemów, które bezpośrednio dotykają Was, Waszych bliskich i Wasze miasto. My, czeladzianie, jesteśmy z Wami, możecie na nas liczyć.
Ze swej strony służymy pomocą, jaka będzie potrzebna, by wesprzeć działania władz samorządowych Żydaczowa i jego mieszkańców. Chcę w imieniu władz Miasta Czeladź, a także własnym, zapewnić o naszej solidarności z Narodem Ukraińskim, a zwłaszcza z tak bliskim nam partnerskim miastem Żydaczów i jego społecznością.
Przesyłamy serdeczne pozdrowienia

Burmistrz Czeladzi zachęca również do wpłat na cele pomocy uchodźcom z Ukrainy. Wpłat można dokonywać za pośrednictwem Polskiego Czerwonego Krzyża, podają konto które pojawiło się w mediach Wpłaty można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”.

Zbiórka w Będzinie

Będzin przygotowuje różne formy wsparcia dla obywateli Ukrainy. Burmistrz miasta informuje, iż uchodźcy mogą liczyć na bezpłatne poradnictwo psychologiczne oraz prawne. Uzyskają także dostęp do usług tłumaczenia.

Wspólnie z Powiatowym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie podjęliśmy również rozmowy o współpracy w zakresie specjalistycznej pomocy medycznej i psychologicznej w mediach społecznościowych poinformował Łukasz Komoniewski, burmistrz Będzina.

W Będzinie rozpoczęto również zbiórkę potrzebnych artykułów. O godzinie 17:00 w Hali Arena odbędzie się mecz, a tuż po nim burmistrz zaprasza na spotkanie przed obiektem, aby wspólnie okazać symboliczne poparcie dla naszych przyjaciół i sąsiadów w tej wyjątkowej sytuacji.