Ostrowy Górnicze i Kazimierz Górniczy z nową kanalizacją. Jaki jest plan działań na najbliższe miesiące?

W dwóch dzielnicach Sosnowca miasto planuje rozpocząć budowę kanalizacji. Na razie to dopiero początek prac, ale ich pierwsze efekty będziemy mogli zobaczyć już w 2024 roku.

Arkadiusz Chęciński
Sosnowiec nowa kanalizacja

Inwestycja w Ostrowach Górniczych

Jak zapowiada sosnowiecki Urząd Miasta, pojawi się tam kanał tłoczny. To pierwszy i najważniejszy element zadania dla tej dzielnicy.

- To właśnie ten kolektor będzie odpowiedzialny za odprowadzenie ścieków. W tym etapie wybudowana będzie również kanalizacja sanitarna wzdłuż ulicy Maczkowskiej oraz sieć kanalizacji deszczowej, która zapewni odprowadzenie wody z rejonu ulicy. Po wykonaniu tych robót ulica zyska nową nawierzchnię - zapowiadają urzędnicy.

Zadanie ma być gotowe do października 2024 roku. Za jego realizację odpowiada Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów z Gliwic. Koszt działań to 7 milionów złotych. Wspomniane prace są dopiero początek całej inwestycji, wartej 60 milionów złotych. Zostanie ona podzielona na mniejsze etapy. W jej ramach ma być możliwa budowa sieci kanalizacji sanitarnej i przebudowa sieci wodociągowej w ulicach:

 • Starzyńskiego,
 • Metalowej,
 • Klubowej,
 • Górnej,
 • Juliuszowskiej,
 • Feliks – bocznej,
 • Gałczyńskiego,
 • Poniatowskiego,
 • Orzeszkowej,
 • Limbowej
 • Niecałej.

To łącznie 10 km sieci kanalizacyjnej, prawie 1 km sieci wodociągowej, a także ponad 3 km kanalizacji deszczowej. Urząd Miasta i Sosnowieckie Wodociągi szukają zewnętrznych dotacji na finansowanie tak dużego przedsięwzięcia. Starali się uzyskać środki z Programu Polski Ład, ale bezskutecznie.

- To dla wszystkich ważna inwestycja jednak niezwykle kosztowna. Nadal szukamy środków zewnętrznych, a jednocześnie rozpoczynamy realizację 1 etapu – wyjaśnia Paweł Kopczyński, prezes Sosnowieckich Wodociągów.

Co z Kazimierzem Górniczym?

Tam również mają rozpocząć się prace, ale nieco później. Tym razem samorząd ponownie łączy siły z Sosnowieckimi Wodociągami. Co zakładają plany na najbliższe prace?

- Pierwszy etap obejmuje budowę 1 km sieci kanalizacyjnej w ulicy Fredry wraz z odbudową nawierzchni asfaltowej (prawie 1 km). Prace obejmują częściowo również ul. Anki Kowalskiej i Broniewskiego, a także budowę dwóch wyniesionych skrzyżowań na ul. Fredry. Asfalt pojawi się też na przedłużeniu ul. Anki Kowalskiej w kierunku ul. Nowej - wyliczają urzędnicy miejscy.

W nieodległej przyszłości - pierwszym kwartale 2024 roku - zleceniodawcy chcą ogłosić przetarg na realizację zadania. Według ich założeń prace potrwają 15 miesięcy. Następnie przyjdzie czas na budowę sieci w ulicy Nowej, a po niej - mniejszych dróg krzyżujących się z nią. Koszt całej inwestycji szacuje się na ponad 30 milionów złotych.

Zarówno zadanie budowy kanalizacji w Ostrowach, jak w Kazimierzu posiadają gotową dokumentację. Zdaniem urzędników miejskich przeszkodą w szybszym realizowaniu przedsięwzięć są ich duże koszty i brak finansowego wsparcia zewnętrznego. Samorząd zapowiada jednak kontynuowanie prac, podzielonych jednak na mniejsze etapy.

Prace przy przebudowie kolei aglomeracyjnej

Może Cię zainteresować:

Wielkie zmiany na Piotrkowskiej. Powstają tam tory kolejowe, a remont ulicy kosztować będzie 3,3 mln złotych

Autor: Urszula Gołkowska

22/12/2023

Jarmark świąteczny w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

W tym roku jarmark w Sosnowcu trwa prawie do samych świąt! To ostatnie dni, żeby się tam wybrać

Autor: Urszula Gołkowska

21/12/2023

Elektryk

Może Cię zainteresować:

„Złota Rączka” pomoże seniorom w Sosnowcu w domowych naprawach. „Każdy senior z programu będzie mógł korzystać raz w miesiącu”

Autor: Redakcja

20/12/2023