„Złota Rączka” pomoże seniorom w Sosnowcu w domowych naprawach. „Każdy senior z programu będzie mógł korzystać raz w miesiącu”

Od wiosny w Sosnowcu uruchomiony zostanie program „Złota Rączka dla Seniora”. Dzięki niemu osoby, które ukończyły już 65. rok życia będą mogły liczyć na bezpłatną pomoc w drobnych naprawach domowych.

pixabay.com
Elektryk

Wielu samotnych seniorów może liczyć tylko na siebie lub wąskie grono bliskich. Nie zawsze to wystarcza. Dlatego w polskich miastach coraz częściej uruchamiane są programy pomocowe pod szyldem „złotej rączki”. I taki też program na wiosnę przyszłego roku zacznie działać w Sosnowcu. Realizować będzie go Sosnowiecka Spółdzielnia Socjalna S3, która promuje zasady ekonomii społecznej poprzez zatrudnianie głównie osób z niepełnosprawnościami.

– Nasz projekt ma na celu zapewnienie seniorom dostępu do bezpłatnych usług w zakresie drobnych naprawa domowych – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Program jest przeznaczony dla osób, które ukończyły 65. rok życia i mieszkają w Sosnowcu.

Chodzi nam przede wszystkim o osoby samotne lub małe dwuosobowe gospodarstwa domowe. Tam bardzo często nie ma kto przeprowadzić podstawowych prac czy też obowiązków domowych – mówi Monika Holewa, pełnomocnik prezydenta ds. funduszy zewnętrznych i polityki społecznej.

Zapotrzebowanie na wizytę Złotej Rączki senior będzie zgłaszał na specjalną infolinię. Na jaką konkretnie pomoc można będzie liczyć? Na razie mowa jest o wymianie żarówki, naprawie przeciekającego kranu, regulacji drzwi, podłączeniu pralki czy innych naprawach, które nie wymagają specjalistycznych uprawnień ani natychmiastowej interwencji. Pełna lista usług Złotej Rączki będzie dostępna tuż przed startem programu.

– Każdy senior z programu będzie mógł korzystać raz w miesiącu, choć nie będziemy się sztywno trzymali tej zasady – każdy przypadek będzie analizowany indywidualnie – dodaje Monika Holewa.

Jeśli prace wymagają zakupu jakiegoś sprzętu, np. baterii łazienkowej, karnisza czy lampy, będziemy kierowali się zasadą, że te materiały senior musiałby mieć już zakupione – wyjaśnia prezydent Sosnowca.

Sosnowiecki Szpital z nowym sprzętem do diagnostyki snu

Może Cię zainteresować:

Nowy sprzęt w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim. Do diagnostyki snu. „Pacjenci mogą skorzystać z precyzyjnych badań polisomnograficznych”

Autor: Redakcja

13/12/2023

Jarmarki bez napisów

Może Cię zainteresować:

Najpiękniejsze Jarmarki świąteczne w województwie śląskim

Autor: Redakcja

05/12/2023