Mieszkania czynszowe w Dąbrowie Górniczej: jeszcze w czerwcu rozpocznie się uzupełniający nabór wniosków o najem. Budowa osiedla rusza „na dniach”

Będzie dodatkowy nabór o najem mieszkań w ramach TBS. Pierwszy dobył się w kwietniu, ale część wniosków nie została zweryfikowana pozytywnie. Na liście pozostały wolne 33 miejsca.

Mat. UM Dąbrowa Górnicza
W Dąbrowie Górniczej powstanie osiedle w formule TBS

Przypomnijmy, że w Dąbrowie Górniczej osiedle w formule TBS, za ponad 52 miliony złotych, postawi firma Remar Budownictwo. Miasto otrzymało dofinansowanie na tę inwestycję z rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego – 20,7 mln złotych. Niewielkie osiedle – trzy 7-piętrowe bloki – powstanie w rejonie al. Zagłębia Dąbrowskiego oraz ulic Kwiatkowskiego i Krasickiego. Bloki powstaną w formule towarzystwa budownictwa społecznego, zaś wkład partycypacyjny wyniesie 1300 zł za mkw. Przewidywana wysokość czynszu to 16 zł za mkw. Najemcy będą mieli możliwość skorzystania z dopłat do czynszu.

Mieszkania „pod klucz”

W każdym z trzech bloków będzie 56 mieszkań, w sumie – 168. W planach są 31-metrowe kawalerki, ale również i 90-metrowe mieszkania dla dużych rodzin. Mieszkania będą miały od 1 do 4 pokoi, z aneksami kuchennymi. Powstaną w standardzie „pod klucz” i zostaną wyposażone w kuchenkę elektryczną, zlewozmywak oraz tzw. biały montaż w łazience. Od parteru do piątego piętra w blokach będzie po 8 mieszkań, na szóstym piętrze znajdzie się 5 lokali, zaś na siódmym – tylko 3. Najemcy do dyspozycji będą mieć także piwnice. Elewacja budynków będzie biała z odcieniami szarości. Nie zabraknie drewnianych akcentów, a przy blokach także zieleni, ławek czy stojaków na rowery. W planach jest plac zabaw, a także parkingi na 210 samochodów.

Budowa osiedla rozpocznie się 12 czerwca, natomiast oddanie mieszkań do użytku zaplanowane jest na 2026 rok. W kwietniowym naborze złożono 244 wnioski na 168 mieszkań. Jak informuje dąbrowski magistrat, pozytywnie rozpatrzono 135 wniosków. Te, które zostały odrzucone nie spełniały bezwzględnie obowiązującego kryterium dochodowego, zaś część nie została uzupełniona o wymagane dokumenty w odpowiednim czasie. Tym samy na liście pozostały 33 wolne miejsca. Kolejny nabór wniosków o najem mieszkań zostanie przeprowadzony w dniach 12-30 czerwca. Wnioski przyjmowane będą w Urzędzie Miasta. Wnioski, wraz z wymaganymi załącznikami, można pobrać z internetowej strony miasta, a także osobiście – w dąbrowskim magistracie.

Jakie są zasady?

Przypomnijmy: aby ubiegać się o najem mieszkania, średni miesięczny dochód przypadający na członka gospodarstwa domowego za ostatnie trzy miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o zawarcie umowy najmu nie może być niższy niż:

  • w gospodarstwie jednoosobowym 200 proc. (3 176,88) najniższej emerytury,
  • w gospodarstwie wieloosobowym 150 proc. (2 382,66) najniższej emerytury.

Z kolei średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok, w którym zawierana jest umowa najmu lokalu mieszkalnego, nie może przekraczać:

  • 75 proc. w jednoosobowym gospodarstwie domowym – 5 049,77 zł,
  • 105 proc. w dwuosobowym gospodarstwie domowym – 7 069,67 zł,
  • 145 proc. w trzyosobowym gospodarstwie domowym – 9 762,88 zł,
  • 170 proc. w czteroosobowym gospodarstwie domowym – 11 446,13 zł,
  • 170 proc. w gospodarstwie domowym większym niż czteroosobowe, powiększone o dodatkowe 35% na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym – 11 446,13 zł + 2 356,56 zł,
  • iloczynu wysokości ostatnio ogłoszonego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto w gospodarce narodowej w województwie, na terenie którego położony jest lokal mieszkalny (za 2021 r. jest to kwota 5 610,85 zł) oraz współczynnika 1,2 (6 733,02 zł).

Jak podkreślają w UM, osoba, która ubiega się o nowe mieszkanie nie może być właścicielem innego lokalu w mieście. Wymóg ten dotyczy momentu zawarcia umowy najmu w TBS, a nie złożenia wniosku. Starając się o mieszkanie trzeba też wnieść tzw. opłatę partycypacyjną – to wspomniane już 1300 zł za mkw. Kwota ta zostanie zwrócona w przypadku rezygnacji z najmu.

W Dąbrowie Górniczej ruszy budownictwo TBS

Może Cię zainteresować:

TBS w Dąbrowie Górniczej: powstaną 3 bloki i 168 mieszkań. Jest dotacja Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego

Autor: Redakcja

03/03/2023

W Dąbrowie Górniczej powstanie osiedle w formule TBS

Może Cię zainteresować:

W połowie roku w Dąbrowie Górniczej ruszy budowa osiedla w formule TBS. Wnioski o mieszkanie będą przyjmowane po świętach. Kto może się starać o lokal?

Autor: Grzegorz Lisiecki

05/04/2023

Nowe osiedle powstanie w formule TBS

Może Cię zainteresować:

Czynszowe osiedle w Dąbrowie Górniczej: 168 mieszkań i 244 wnioski o najem. Czas na ich weryfikację. Budowa bloków rozpocznie się w połowie roku

Autor: Grzegorz Lisiecki

05/05/2023