Czynszowe osiedle w Dąbrowie Górniczej: 168 mieszkań i 244 wnioski o najem. Czas na ich weryfikację. Budowa bloków rozpocznie się w połowie roku

244 wnioski o najem mieszkań na osiedlu w Dąbrowie Górniczej, którego budowa – w formule Towarzystwa Budownictwa Społecznego – ma rozpocząć się w połowie roku. – To potwierdzenie wcześniejszego zainteresowania inwestycją planowaną w rejonie al. Zagłębia Dąbrowskiego oraz ul. Kwiatkowskiego i Krasickiego – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Mat. UM Dąbrowa Górnicza
Nowe osiedle powstanie w formule TBS

Przyjmowanie wniosków zakończyło się przed majówką. Jest ich w sumie 244. Teraz trwa ich weryfikacja. – Każda osoba otrzyma informację, czy spełniła kryteria, czy nie. Zweryfikowaną listę przekażemy do Regionalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które będzie zapraszać osoby z listy do podpisania umowy partycypacyjnej – wyjaśnia prezydent Dąbrowy Górniczej.

Przypomnijmy, że za niecałe 52,4 mln złotych niewielkie osiedle w rejonie al. Zagłębia Dąbrowskiego, a także ulic Kwiatkowskiego i Krasickiego wybuduje spółka Remar Budownictwo z Gołkowic Górnych w Małopolsce. Miasto na tę inwestycję otrzymało dofinansowanie z rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego w kwocie 20,7 mln złotych.

Mieszkania „pod klucz”

Towarzystwa budownictwa społecznego to gminne spółki, które budują mieszkania czynszowe, a następnie wynajmują je z niższym czynszem. Jest to możliwe dzięki wsparciu Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, który został utworzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Mieszkania czynszowe są oferowane zazwyczaj osobom niezamożnym, bądź średniozamożnym, których nie stać na kupno własnego. Od stycznia 2021 roku nie jest już możliwe tworzenie TBS-ów. Teraz powoływać można społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM).

W Dąbrowie Górniczej, w formule towarzystwa budownictwa społecznego (wkład partycypacyjny to 1300 zł za mkw., przewidywana wysokość czynszu – 16 zł za mkw., najemcy będą mogli skorzystać z dopłat do czynszu), powstaną trzy 7-piętrowe bloki. W każdym z bloków będzie 56 mieszkań, w sumie – 168. W planach są 31-metrowe kawalerki, ale również i 90-metrowe mieszkania dla dużych rodzin. Mieszkania będą miały od 1 do 4 pokoi, z aneksami kuchennymi. Powstaną w standardzie „pod klucz” i zostaną wyposażone w kuchenkę elektryczną, zlewozmywak oraz tzw. biały montaż w łazience.

Będą kolejne bloki?

Od parteru do piątego piętra w blokach będzie po 8 mieszkań, na szóstym piętrze znajdzie się 5 lokali, zaś na siódmym – tylko 3. Najemcy do dyspozycji będą mieć także piwnice. Elewacja budynków będzie biała z odcieniami szarości. Nie zabraknie drewnianych akcentów, a przy blokach także zieleni, ławek czy stojaków na rowery. W planach jest plac zabaw, a także parkingi na 210 samochodów.

Dodajmy, że wykonawca ma wybudować osiedle w 34 miesiące, mieszkania zostaną oddane do użytku w 2026 roku. Niewykluczone, że w mieście powstaną kolejne tego typu inwestycje.

W Dąbrowie Górniczej powstanie osiedle w formule TBS

Może Cię zainteresować:

W połowie roku w Dąbrowie Górniczej ruszy budowa osiedla w formule TBS. Wnioski o mieszkanie będą przyjmowane po świętach. Kto może się starać o lokal?

Autor: Grzegorz Lisiecki

05/04/2023

Na skrzyżowaniu ulicy Staszica z łącznicami DK94 i S1 rozpocznie się budowa ronda

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza: trwa przebudowa ul. Staszica i Oddziału AK Ordona. Rozpoczyna się budowa ronda, będą zmiany w organizacji ruchu

Autor: Grzegorz Lisiecki

05/05/2023