Megality na Bukowej Górze. U progu nowego sezonu badań archeologicznych w Dąbrowie Górniczej

Megality w Dąbrowie Górniczej. Zima dobiega końca i na Bukową Górę, której wierzchołek skrywa potencjalną sensację archeologiczną dekady, powrócą badacze. A właściwie już wracają. Co odkryją w 2022 roku? Przekonamy się.

Przypomnijmy. Bukowa Góra to zalesione wzgórze, położone w północno-zachodnim zakątku Dąbrowy Górniczej, wznosząca się nad dawną wsią Ujejsce. W rejonie jej wierzchołka znajduje się skupisko głazów, które wzbudziło wielkie zainteresowanie archeologów. Niektóre z kamieni ustawione są pionowo, wiele innych zalega na płask ciasno jeden przy drugim, przypominając bruk. Pionowe głazy - tzw. stele - występują zarówno w centralnym skupisku (gdzie są szczególnie masywne), szereg zaś innych rozstawionych jest jak gdyby na planie owalu wokół szczytowej grupy.

- Wszędzie sterczą te stele - podkreśla prof. Rozmus.

Co więcej, część płaskich głazów ma kształt zbliżony do okręgu oraz jednolitą średnicę około 83 centymetrów. To frapujące. Niektórzy badacze europejskich megalitów uważają, że ich twórcy używali takiej właśnie jednostki miary.

Odkryto ślady działalności ludzkiej

Wszystko to stanowi elementy niezwykłej łamigłówki, które naukowcy starają połączyć w logiczną całość. I choć nie jest to łatwe, coraz więcej ich ustaleń świadczy na korzyść hipotezy, że kamienie na Bukowej Górze to megality. Czyli że te głazy przesuwali i ustawiali, a nawet ociosywali ludzie. Wskazują na to wyniki wstępnych badań mineralogicznych pobranych próbek gruntu. Odkryto w nich odłupek kamienny (z pewnością powstały podczas ociosywania jednego z głazów), ślady palonego pomiędzy głazami ognia i fragment przepalonej w tym ogniu kości. Wszystko to świadczy o działalności ludzkiej, aczkolwiek na obecnym etapie badań prof. dr hab. inż. Maciej Pawlikowski z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie zastrzega, iż nie wiadomo jeszcze, w jakich czasach ta działalność miała miejsce.

[Megality na Bukowej Górze w Dąbrowie Górniczej. To już pewne]

Kolejne zaawansowane metody, wykorzystane podczas tegorocznych badań na Bukowej Górze, mogą wyjaśnić tę tajemnicę. Na razie ekipa prof. Rozmusa uporządkowała teren stanowiska archeologicznego po zimie, przygotowując go do działalności w nowym sezonie. Wierzymy, że będzie owocny i wyjaśni niejedną z zagadek, jakie kryje to fascynujące miejsce.

Twórcami megalitów byli ludzie kultur wręcz nieprawdopodobnie odległych od nas w czasie. Jeżeli potwierdzi się, że kamienie na Bukowej Górze tworzą założenie megalityczne, będzie to oznaczało, że mamy do czynienia z obiektem starszym niż egipskie piramidy czy na wpół mityczna Troja Homera. Na Bukowej Górze mogła znajdować się prastara nekropolia, świątynia, a nawet obserwatorium astronomiczne. A być może zresztą wszystko to jednocześnie.