Dąbrowa Górnicza: zmieniają się trasy siedmiu linii autobusowych. Dodatkowe kursy, nowe przystanki i „ikona Gołonoga”

W czwartek, 1 czerwca, zmieniają się w Dąbrowie Górniczej trasy siedmiu linii autobusowych. W większości przypadków oznacza to więcej kursów, a niektóre linie obsługiwać będą nowe przystanki. Co jeszcze się zmieni?

Zmiany dotyczą linii 237, 604, 637, 640, która zastąpi linię 140, 644, 645 – zastąpi linię 972 oraz 716. Autobusy linii 604, 637, 640 i 716 zatrzymywać się będą w nowym centrum przesiadkowym pod dworcem PKP, a dla linii 637 i 640 będzie to przystanek początkowy i końcowy. Z kolei autobusy linii 604 będą kursować częściej niż do tej pory, bo co 20 minut, a linii 640 i 716 – co 40 minut.

Od 1 czerwca w Dąbrowe Górniczej pojawi się także połączenie z centrum do zakładów na Roździeńskiego, a także do strefy „Tucznawa”. Chodzi o linię 644, która również zmieni swoją trasę i nie będzie już jeździć przez Łęknice. Co istotne, do Tucznawy kursować będzie linia 644, a z powrotem – linia 604. – Nowością na trasie linii 644 będzie obsługa zupełnie nowych przystanków – Gołonóg 11 Listopada, Gołonóg Podlesie i Gołonóg Młodych – które powstały przy ul. 11 Listopada, Tysiąclecia i Młodych – informuje dąbrowski magistrat.

Uruchomione zostaną także dodatkowe kursy autobusów linii 656, która – na zmianę z linią 604 – zapewni połączenie Łęknic z Gołonogiem z częstotliwością co 20 minut.

Zmiany w komunikacji miejskiej wprowadzone 1 czerwca:

Linia 237: w związku ze zwiększeniem liczby kursów na linii 640, zamiast do Gołonoga zostanie skierowana do Huty Katowice, ma zapewnić mieszkańcom Tucznawy bezpośredni dojazd do Polikliniki Dąbrowskiej. Zwiększono liczbę kursów w dni robocze w godzinach 8-13. Gdy znów zaczną kursować tramwaje, linia 237 umożliwi dojazd do Strefy Ekonomicznej w Tucznawie – po przesiadce z tramwaju przy Hucie Katowice.

Linia 604: kursy w dni robocze – co 20 minut, między osiedlem Mydlice i osiedlem Łęknice. Co drugi kurs z osiedla Łęknice zostanie wydłużony – przez Gołonóg Osiedle – do Huty Katowice. W dni robocze niektóre kursy będą się rozpoczynać w Strefie Ekonomicznej w Tucznawie. Linia będzie wjeżdżać do nowego centrum przesiadkowego przy dworcu kolejowym.

Linia 637: wprowadzona zostanie korekta rozkładu jazdy na trasie Siewierz Dom Kultury – Dąbrowa Górnicza Dworzec PKP.

Linia 640: zastąpi linię 140, a liczba kursów w dni robocze zwiększy się – autonusy tej linii będą kursować co około 40 min. Linia 640 między Tucznawą i Gołonogiem kursować będzie po dotychczasowej trasie, ale od przystanku Gołonóg Osiedle zostanie skierowana ulicą Tysiąclecia przy LO im. Andersa, aleją Zagłębia Dąbrowskiego i Graniczną, przez Reden i centrum do centrum przesiadkowego.

Linia 644: będzie kursować co 40 minut z osiedla Mydlice przez Reden, aleję Majakowskiego, osiedle Kasprzaka, obsługując nowe przystanki – Gołonóg Podlesie i Gołonóg Młodych, do Huty Katowice, a także – w niektórych kursach – do Strefy Ekonomicznej w Tucznawie.

Linia 645: zastąpi linię 972 i będzie kursować pomiędzy Hutą Katowice, osiedlem Kasprzaka, dworcem PKP w Gołonogu, aleją Zagłębia Dąbrowskiego, ulicą Graniczną i aleją Majakowskiego. Co ciekawe, autobusy linii obsługiwać będą przystanek Gołonóg Tysiąclecia – przy „zabytkowej” i odnowionej niedawno wiacie przystankowej typu Kalisz.

Linia 716: trasa została wydłużona między przystankami Pogoria III Plaża – Gołonóg Dworzec PKP. Linia codziennie kursować będzie co 40 minut, a w wakacyjne weekendy częstotliwość zwiększy się do 20 minut.

Odnowiona wiata typu Kalisz w Gołonogu

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza. „Ikona Gołonoga” jak nowa! Kilkudziesięcioletnia wiata została wyremontowana. „Będzie się tu zatrzymywała jedna z miejskich linii”

Autor: Redakcja

10/05/2023

Dąbrowa Górnicza

Może Cię zainteresować:

Dąbrowski budżet obywatelski: trwa nabór projektów, do wydania w tym roku jest 5,2 mln złotych. Uwaga, są nowe zasady

Autor: Redakcja

30/05/2023

Montaż koła widokowego w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Diabelski młyn przed Pałacem Kultury Zagłębia. Trwa montaż urządzenia. „Już niebawem będziemy mogli spojrzeć na Dąbrowę Górniczą z wysokości 32 metrów”

Autor: Redakcja

26/05/2023