Dąbrowa Górnicza. „Ikona Gołonoga” jak nowa! Kilkudziesięcioletnia wiata została wyremontowana. „Będzie się tu zatrzymywała jedna z miejskich linii”

Przez jednych nazywana „ikoną Gołonoga”, przez innych „reliktem PRL-u”. Mająca już swoje lata wiata przystankowa typu „Kalisz” została wyremontowana i nadal będzie w Gołonogu służyć pasażerom.

Fot. FB/ Marcin Bazylak - prezydent Dąbrowy Górniczej
Odnowiona wiata typu Kalisz w Gołonogu

Przypomnijmy, że od zeszłego roku Zarząd Transportu Metropolitalnego wymienia w Dąbrowie Górniczej stare wiaty przystankowe – na nowe, przeszklone, wyposażone w ławki i gabloty reklamowe. Jedna stara wiata przystankowa przetrwała jednak tę „operację”. To „ikona Gołonoga”. Kiedyś zatrzymywały się przy niej autobusy linii 27 i 55. Wiata nie była w dobrym stanie, miała uszkodzony dach, ale mieszkańcy chcieli, by pozostała na swoim miejscu, choć – dodajmy – były też inne propozycje, na przykład, by trafiła Fabryki Pełnej Życia.

„Ikona Gołonoga” to wiata typu „Kalisz”, kiedyś bardzo popularna w Polsce. Takie wiaty przystankowe często nazywano „parasolkami” z powodu charakterystycznego – wykonanego z włókna szklanego i żywicy – żółtego dachu. Wiata z Gołonoga została wyremontowana i wróciła na swoje miejsce. – Wypiękniał nasz gołonoski Kalisz. Ekipa remontowa spisała się na medal i ostatnia w Dąbrowie Górniczej tego typu wiata prezentuje się całkiem przyzwoicie – napisał w mediach społecznościowych Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Wiata została oczyszczona, naprawiona, a „parasole” poddano procesowi konserwacji. Z kolei słupy i siedziska zostały pomalowane. – Obecnie na tym przystanku zatrzymują się busy do Buska-Zdroju i Kazimierzy Wielkiej. Podtrzymuję to, co niedawno pisałem: od 1 czerwca będzie się tu zatrzymywała jedna z naszych miejskich linii – dodał prezydent Dąbrowy Górniczej.

Wiata przystankowa w Gołonogu

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza: „ikona Gołonoga” do renowacji. Wiata, nazywana także „reliktem PRL-u”, pozostanie na swoim miejscu?

Autor: Redakcja

21/02/2023

czytaj więcej:

Wiata przystankowa w Gołonogu

„Ikona Gołonoga” do renowacji. Pozostanie na swoim miejscu?

ZTM wymienia wiaty przystankowe w Dąbrowie Górniczej

ZTM wymienia w Dąbrowie Górniczej kolejne wiaty przystankowe

Zmiany dotyczą między innymi linii 604

Dąbrowa Górnicza. Spore zmiany w autobusowej komunikacji

Przystanki w Dąbrowie Górniczej

Wymieniono 53 wiaty przystankowe. W kolejce czeka 27 innych

Przystanek Gołonóg Liceum

Aż 153 przystanki zmienią swoją nazwę lub status. To rekord

ZTM

Trasa linii M2 wydłużona. Koniec problemów z przesiadkami?

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse