Dąbrowa Górnicza: „ikona Gołonoga” do renowacji. Wiata, nazywana także „reliktem PRL-u”, pozostanie na swoim miejscu?

W zeszłym roku Zarząd Transportu Metropolitalnego wymienił w Dąbrowie Górniczej 53 stare wiaty przystankowe – na nowe, przeszklone, wyposażone w ławki i gabloty reklamowe. Kolejne będą wymieniane w 2023 roku. Wiadomo już jednak, że jedna stara wiata przetrwa. To „ikona Gołonoga”, jak nazywają ją mieszkańcy.

Przypomnijmy, że Dąbrowa Górnicza, wraz z kilkoma innymi miastami należącymi do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Sosnowcem, Gliwicami, Knurowem i Tychami, przekazała GZM odpowiedzialność za utrzymanie, remonty i budowę wiat przystankowych. W zeszłym roku wymieniono w Dąbrowie Górniczej 53 stare wiaty przystankowe. Nowe wyposażane są między innymi w instalacje elektryczne, dzięki który podświetlone jest wnętrze przystanku. W tym roku magistrat wskazał ZTM kolejne 27 lokalizacji na nowoczesne wiaty, wśród których są trzy nowe przystanki.

W mieście pozostanie jedna stara wiata. – To ostatnia tego typu wiata przystankowa w Dąbrowie Górniczej. U części mieszkańców budzi wspomnienia z czasów, gdy w tym miejscu zatrzymywały się linie autobusowe nr 27 i 55 . Jedni mówią o niej „ikona Gołonoga”, drudzy nazywają „reliktem PRL-u”. Mnie kształt zadaszenia tej wiaty kojarzy się z kielichami ze zburzonego już dworca w centrum Katowic – napisał w mediach społecznościowych Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Jak poinformował, zgodnie z sugestiami mieszkańców miasto zamierza przejąć wiatę i poddać renowacji. „Z szacunkiem dla oryginału”. – Przy tej okazji chciałbym poznać Waszą opinię: wiata powinna zostać na swoim miejscu czy też powinniśmy ją przenieść w bardziej eksponowane miejsce? – zapytał mieszkańców prezydent Bazylak. Jak się okazuje, większość chce, aby wiata pozostała na swoim miejscu, choć nie brakuje innych pomysłów, na przykład takich, jak przeniesienie jej do Fabryki Pełnej Życia.

Przystanki w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

W zeszłym roku Zarząd Transportu Metropolitalnego wymienił w Dąbrowie Górniczej 53 wiaty przystankowe. Miasto wybrało już 27 nowych lokalizacji

Autor: Redakcja

13/01/2023

W gminach województwa śląskiego trwa montaż wiat przystankowych

Może Cię zainteresować:

30 nowych wiat przystankowych zostanie zamontowanych w Sosnowcu. Inwestycja GZM obejmie również Dąbrowę Górniczą

Autor: Martyna Urban

17/01/2022