30 nowych wiat przystankowych zostanie zamontowanych w Sosnowcu. Inwestycja GZM obejmie również Dąbrowę Górniczą

Na przełomie grudnia i stycznia w kilku miastach rozpoczął się montaż nowych wiat przystankowych. Pierwszy etap prac, którego zakończenie planowane jest w tym miesiącu, objął Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą, a także Gliwice, Tychy oraz Knurów. Do końca bieżącego roku w miastach regionu zamontowanych zostanie 150 wiat.

FB Arkadiusz Chęciński
W gminach województwa śląskiego trwa montaż wiat przystankowych

W gminach województwa śląskiego trwa montaż wiat przystankowych, które odpowiadają przyjętym w ubiegłym roku przez metropolię standardom infrastruktury transportu zbiorowego. Wiaty są szklane, chronią przed opadami deszczu i śniegu. Mają zamontowaną ławeczkę, a w przyszłości zostaną wyposażone w instalację elektryczną służącą do podświetlenia wnętrza oraz zasilania gablot rozkładowych i reklamowej.

Na początek Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza

Pierwszy etap prac objął dwa zagłębiowskie miasta. W Sosnowcu do końca stycznia zostanie zamontowanych nowych 30 wiat w wybranych miejscach. To:

Bobrek Bronowa, Bobrek Inwestycyjna Pętla II, Bobrek Logistyczna, Bobrek Okulickiego, Dańdówka Osiedle Kalinowa, Dańdówka Osiedle Kalinowa Kościół x2, Dębowa Góra, Kolonia Ludmiła x2, Dębowa Góra Lipowa, Józefów Makro, Kościelna, Niwka Kopalniana, Osiedle Bór Bloki, Osiedle Bór Długa x3, Pogoń Aleja Mireckiego, Porąbka Kopalnia x2, Rudna Stawowa x2, Stary Sosnowiec Odrodzenia, Środula Chemiczna, Środula Kolonia Zuzanna, Zagórze Lenartowicza x2, Zagórze Mec, Zagórze Piękna x2.

Natomiast w Dąbrowie Metropolia GZM zadecydowała o 52 nowych wiatach, które zamontowane zostaną do końca roku. W zależności od potrzeb gmin, na przystankach pojawią się wiaty składające się z dwóch, trzech lub nawet czterech modułów.

Metropolia przejmuje zadania gmin

W 2023 roku zgodnie z umową z metropolią kolejnych 370 wiat zostanie zamontowanych w śląskich gminach. Metropolia permanentnie od 2019 roku przejmuje proces przejęcia od gmin utrzymania infrastruktury.

– Gminy przekazują Metropolii zadania związane z zarządzaniem, utrzymaniem oraz budową i przebudową oraz remontami wiat przystankowych tłumaczą w GZM.

Aktualnie współpraca obejmuje: Dąbrowę Górniczą, Gliwice, Knurów, Radzionków, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świerklaniec, Tychy oraz Rudę Śląską.

czytaj więcej:

Nowe wiaty przystankowe dąbrowa górnicza

Metropolia zamówiła 400 nowych wiat przystankowych

Tramwaje Śląskie SA

Co z udziałami miast w Tramwajach Śląskich? „Są postępy”

Kasowniki

Nowe automaty biletowe w autobusach i tramwajach ZTM

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Smród w Sosnowcu

Skąd smród w mieście?

Sosnowiecki MopikoBus

Sosnowiecki MopsikoBus zaprasza na podróż

Sosnowiec zielony przystanek

Nowy zielony przystanek Dworzec PKP w Sosnowcu już gotowy