Dąbrowa Górnicza. Trwa budowa podziemnego przejścia w Strzemieszycach. „Zapewnimy wygodną i bezpieczną komunikację z peronem i obiema częściami dzielnicy”. Koniec prac jesienią?

Na stacji Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce powstaje bezpieczne przejście – tunel dla pieszych i rowerzystów. Inwestycja, która kosztuje 9,67 mln złotych ma zakończyć się jesienią tego roku.

Przypomnijmy, że prace przy stacji w Strzemieszycach to wspólna inwestycja miasta i PKP Polskich Linii Kolejowych SA – podobnie zresztą jak te w centrum Dąbrowy Górniczej i Gołonogu. W Strzemieszycach zadanie „Zaprojektowanie oraz budowa przejścia podziemnego dla ruchu pieszo – rowerowego w stacji Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce w km 69,004 na linii kolejowej nr 62 Tunel – Sosnowiec Główny” jest częścią projektu „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej”.

Do szerokiego na prawie 6 m tunelu prowadzić będą dwie zadaszone pochylnie. Na końcu istniejącego peronu wykonawca prac, czyli dąbrowska spółka Nowak-Mosty, dobuduje schody i szyb dla windy. Natomiast dojście do tunelu umożliwi ciąg pieszo-rowerowy, który powstanie po obu jego stronach – zaznacza Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej. – W ten sposób zrealizujemy cel, który nam przyświecał: zapewnimy mieszkańcom wygodną i bezpieczną komunikację z peronem i obiema częściami dzielnicy. Wszystko ma być gotowe w październiku tego roku – dodaje.

Przejście pod torami będzie miało około 50 metrów długości i połączy tę część miasta od ulicy Towarowej do Transportowej. Jedna z zadaszonych pochylni będzie mieć nieco ponad 70 metrów, zaś druga – niemal 50 metrów długości. Będą przeznaczone dla rowerzystów oraz osób z niepełnosprawnościami. W pobliżu przystanku powstaną również droga rowerowa i chodnik, a planach są ścieżki dla osób niewidomych i słabo widzących – ze specjalną, wypukłą fakturą. Pojawią się też informacje w języku Braille’a. Natomiast w rejonie ulicy Transportowej ma powstać punkt przesiadkowy z parkingiem zarówno dla samochodów, jak i rowerów.

W przejściu zamontowany zostanie system informacji dla pasażerów, oświetlenie, odpowiednie oznakowanie, a bezpieczeństwo mają zapewniać kamery systemu monitoringu.

Przejście podziemne

Może Cię zainteresować:

Rozpoczęły się przygotowania do wspólnej inwestycji miasta i PKP PLK. W Strzemieszycach powstanie podziemne przejście

Autor: Redakcja

22/11/2022

Planowany łącznik w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza. Jest kilka ofert w miejskim przetargu. Ważny łącznik w końcu powstanie? „Jesteśmy dobrej myśli”

Autor: Redakcja

22/05/2023

Odnowiona wiata typu Kalisz w Gołonogu

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza. „Ikona Gołonoga” jak nowa! Kilkudziesięcioletnia wiata została wyremontowana. „Będzie się tu zatrzymywała jedna z miejskich linii”

Autor: Redakcja

10/05/2023