Rozpoczęły się przygotowania do wspólnej inwestycji miasta i PKP PLK. W Strzemieszycach powstanie podziemne przejście

Rozpoczęły się przygotowania do wspólnej inwestycji miasta i PKP PLK. W Strzemieszycach powstanie przejście pieszo-rowerowe pod torami w rejonie kolejowego przystanku.

Fot. UM Dąbrowa Górnicza
Przejście podziemne

Rozpoczęła się już rozbiórka nieużywanych torów, wykonawca – firma Nowak-Mosty – przygotowuje także drogę dojazdową do placu budowy. Jak przypomina dąbrowski magistrat, inwestycja prowadzona jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Projekt jest gotowy, wkrótce zaczną się prace.

Przejście pod torami będzie miało około 40 metrów długości. Znajdą się tu dwie zadaszone pochylnie – dla rowerzystów i osób niepełnosprawnych. Z jednej strony (południowej) pochylnia będzie miała niecałe 34 metry długości, z drugiej (północnej) – ponad 54 metry. Wykonawca robót wydłuży też peron, a przy nim zainstalowana zostanie winda.

W pobliżu przystanku powstaną również droga rowerowa i chodnik, a planach są ponadto ścieżki dla osób niewidomych i słabo widzących – ze specjalną, wypukłą fakturą. Z kolei w rejonie ulicy Transportowej ma powstać punkt przesiadkowy wraz z parkingiem dla samochodów i rowerów.

Inwestycja kosztuje 9,67 mln złotych. Sfinansują ją miasto (Dąbrowa Górnicza jeszcze w 2022 i 2023 roku wyda na ten cel w sumie 4,83 mln zł) i PKP PLK. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2023 roku.

Przebudowa DK1

Może Cię zainteresować:

Przebudowa DK1 na odcinku Podwarpie – Dąbrowa Górnicza: kierowcy mogą już jeździć po nowym fragmencie jezdni w kierunku Sosnowca

Autor: Redakcja

21/11/2022

Siedziba Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej

Może Cię zainteresować:

Projekt siedziby Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej w Fabryce Pełnej Życia wyróżniony w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego SARP

Autor: Redakcja

03/11/2022