Dąbrowa Górnicza. Jest kilka ofert w miejskim przetargu. Ważny łącznik w końcu powstanie? „Jesteśmy dobrej myśli”

Dąbrowa Górnicza: droga łącząca ulice Kolejową, Konopnickiej i Poniatowskiego z aleją Zagłębia Dąbrowskiego ma pozwolić na uwolnienie od nadmiernego ruchu drogi lokalne. Nic zatem dziwnego, że czeka na nią wielu mieszkańców miasta. W kwietniu miasto ogłosiło przetarg w formule „projektuj i wybuduj” i do magistratu wpłynęło kilka ofert.

Mat. UM Dąbrowa Górnicza
Planowany łącznik w Dąbrowie Górniczej

Przypomnijmy, że jeszcze w styczniu Dąbrowa Górnicza otrzymała z Banku Gospodarstwa Krajowego obietnicę dofinansowania – w wysokości 20 mln złotych – budowy wzdłuż torów 900-metrowego łącznika ulicy Kolejowej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego. – Obietnica ma związek z wnioskiem miasta do BGK o zmianę zakresu inwestycji. Dwukrotnie ogłaszaliśmy bowiem przetargi na zaprojektowanie i budowę łącznika oraz przebudowę części aleja Zagłębia Dąbrowskiego (od ulicy Tysiąclecia do ulicy Wybickiego). Niestety, najniższe oferty opiewały na 42 i 49 mln zł, więc postępowania zostały unieważnione – wyjaśniali wówczas urzędnicy. W sumie miasto na inwestycję planuje wydać 21 mln złotych.

17 kwietnia ogłoszono przetarg w formule „projektuj i wybuduj”. Jak się okazuje, zainteresowanych realizacją inwestycji jest kilka firm. – Swoje oferty złożyły firmy Drogopol, Drog-Bud, Hucz, Nowak-Mosty i Silesia Invest. Opiewają one na kwotę od 20,8 mln zł do 35,9 mln zł. Wszystkie są teraz weryfikowane i sprawdzane pod względem formalnym. Jesteśmy dobrej myśli – zapowiada Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej. – Bardzo nam zależy na realizacji, bo dzięki temu połączymy w całość nową trasę od Będzina do Gołonoga. Uspokoi to ruch na obciążonych obecnie ulicach Kraszewskiego, Kotarbińskiego i Konarskiego.

Dodajmy, że budowa łącznika ul. Kolejowej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego oznaczać także częściową przebudowę istniejącego ronda przy ul. Konopnickiej oraz budowę w kolejnego ronda, z którego ruch ma być kierowany na nową drogę wzdłuż torów. Nowa droga po nasypie połączy się z istniejącym wiaduktem na ul. Granicznej.

Skrzyżowanie al. Zagłębie Dąbrowskiego i ul. Wybickiego, gdzie powstanie rondo

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza ogłosiła przetarg na budowę drogi łączącej ul. Konopnicką i ul. Poniatowskiego z aleją Zagłębia Dąbrowskiego

Autor: Paulina Gałbas

14/03/2022

Pogoriowa Pasieka Miodna

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza. Cztery drewniane ule stanęły przy centrum handlowym. Pomieszczą nawet do 200 tysięcy pszczół!

Autor: Redakcja

22/05/2023