Dąbrowa Górnicza. Przebudowa DK1: utrudnienia na węźle Ząbkowice. Drogowcy układać będą ostatnią warstwę nawierzchni

W środę, 8 maja, ma się rozpocząć układanie ścieralnej warstwy nawierzchni na części węzła Ząbkowice, a także jego łącznicach. Z tego powodu nie będzie możliwy zjazd z węzła w kierunku Katowic i wjazd w kierunku Ujejsca oraz Ząbkowic.

Fot. UM Dąbrowa Górnicza
Węzeł Ząbkowice bez zjazdu do Katowic

Przypomnijmy, że „Budowę drogi S1 Pyrzowice – Kosztowy, odc. Podwarpie – Dąbrowa Górnicza (przebudowa DK1)” realizuje firma Budimex na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Droga krajowa nr 1 jest przebudowywana do parametrów drogi ekspresowej (S1). Prace na 6,95-kilometrowym odcinku Podwarpie – Dąbrowa Górnicza objęły w sumie budowę czterech mostów, czterech wiaduktów, dwóch przepustów, dwóch kładek dla pieszych, muru oporowego, przejścia dla zwierząt oraz dwóch węzłów drogowych (Ząbkowice i Pogoria).

W środę, 8 maja, wykonawca – Budimex, będzie układał ścieralną warstwę nawierzchni zarówno na części węzła Ząbkowice, jak i jego łącznicach. Oznacza to, że nie będzie możliwy zjazd z węzła w kierunku Katowic, a także wjazd w kierunku Ujejsca i Ząbkowic. Ostatnia już warstwa nawierzchni układana będzie na łącznicy wzdłuż jezdni w kierunku Sosnowca – od stacji BP do węzła Ząbkowice. Prace prowadzone będą również na łącznicy i rondzie.

Zjazd w kierunku Katowic i wjazd do Ujejsca i Ząbkowic zostanie zamknięty w środę około godziny 6 rano. Ruch w tych kierunkach będzie możliwy przez łącznice węzła Pogoria.

Blisko, coraz bliżej…

Przebudowa niemal 7-kilometrowego odcinka DK1 między Dąbrową Górniczą a Podwarpiem powoli zbliża się do końca. Prace, które rozpoczęły się w lipcu 2021 roku zgodnie z pierwotnym harmonogramem powinny zakończyć się w grudniu 2023 roku. Ostatecznie termin zakończenia większości prac (na węźle Pogoria będą prowadzone dodatkowe roboty związane z przebudową wiaduktu na Armii Krajowej) zmieniono na połowę 2024 roku.

Dodajmy, że całkowita wartość projektu to ponad 302,5 mln złotych, zaś wartość podpisanego kontraktu z wykonawcą – firmą Budimex – to ponad 282,1 mln złotych.

Węzeł Ząbkowice

Może Cię zainteresować:

Budowa S1 na odcinku Podwarpie – Dąbrowa Górnicza: węzeł Ząbkowice został częściowo otwarty. To jednak nie koniec zmian

Autor: Grzegorz Lisiecki

19/01/2024

Zamknięty przejazd kolejowy

Może Cię zainteresować:

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej: zamknięty przejazd kolejowy na ul. św. Antoniego. Wyznaczony został objazd

Autor: Redakcja

20/10/2023

Budowa drogi ekspresowej S1

Może Cię zainteresować:

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej: uwaga, będzie kolejna zmiana organizacji ruchu. Rozpoczyna się budowa ronda

Autor: Redakcja

06/07/2023