Budowa S1 na odcinku Podwarpie – Dąbrowa Górnicza: węzeł Ząbkowice został częściowo otwarty. To jednak nie koniec zmian

Do ruchu – częściowo – oddany został nowy węzeł Ząbkowice na budowanej S1. Uwaga, zmiany także na węźle Pogoria. Kiedy koniec prac?

Przypomnijmy, że „Budowę drogi S1 Pyrzowice – Kosztowy, odc. Podwarpie - Dąbrowa Górnicza (przebudowa DK1)” realizuje firma Budimex na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Droga krajowa nr 1 jest przebudowywana do parametrów drogi ekspresowej (S1), a w ramach prac na 6,95-kilometrowym odcinku Podwarpie – Dąbrowa Górnicza powstaną w sumie cztery mosty i cztery wiadukty, dwa przepusty, dwie kładki dla pieszych, mur oporowy, przejścia dla zwierząt oraz dwa węzły drogowe (Ząbkowice i Pogoria). Powstaną także ekrany akustyczne.

Prace, które zmienią drogę w bezkolizyjną „ekspresówkę” i prowadzone są na niespełna 7-kilometrowym odcinku Podwarpie – Dąbrowa Górnicza rozpoczęły się w lipcu 2021 roku. Są opóźnione, ponieważ pierwotnie, zgodnie z harmonogramem, powinny zakończyć się w grudniu 2023 roku… Ostatecznie jednak termin zakończenia większość prac (na węźle Pogoria będą prowadzone dodatkowe prace związane z przebudową wiaduktu na Armii Krajowej) zmieniona na połowę 2024 roku. Dodajmy, że całkowita wartość projektu to ponad 302,5 mln złotych, zaś wartość podpisanego kontraktu z wykonawcą – firmą Budimex – to ponad 282,1 mln złotych.

Uwaga, zmiany

W czwartek, 18 stycznia, częściowo do ruchu został oddany nowy węzeł Ząbkowice, co oznacza, że połączenie Ząbkowic i Ujejsca z S1 poprawiło się znacząco. Na węzeł wjechać można między innymi przez nowe rondo na skrzyżowaniu ulic Ujejskiej, Zwycięstwa i Konstytucji. Sporo zmian zaplanowanych zostało także na piątek, 19 stycznia.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zmiany obejmą:

  • Likwidację skrzyżowania z ruchem okrężnym w ciągu ul. Konstytucji. Dopuszczone zostaną wyłącznie: prawoskręt z kierunku Tychy w stronę Ząbkowic/Antoniowa oraz prawoskręt z kierunku Ząbkowice/Antoniów w kierunku Pyrzowic. Lewoskręty z kierunku Pyrzowice w stronę Ząbkowic/Antoniowa oraz z Ząbkowic/Antoniowa w kierunku Tychy będą odbywały się poprzez węzeł Ząbkowice.
  • Likwidację tymczasowego przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu S1/Konstytucji. Ruch pieszy odbywać się będzie poprzez drogę poprzeczną nowo wykonanym wiaduktem nad S1.
  • Oddanie do ruchu drogi łącznikowej DŁ3 komunikującej ul. Ujejską/Kryniczną część wschodnia z Węzłem Ząbkowice.
  • Likwidację skrzyżowania z ruchem okrężnym w ciągu ul. Ujejskiej. Dopuszczona jako jednokierunkowa zostanie łącznica wylotowa z kierunku Wojkowice Kościelne/Ząbkowice w kierunku Tychy.

Na piątek, 19 stycznia, zapowiedziano także zmiany w organizacji ruchu na węźle Pogoria. Do ruchu oddane zostaną łącznice z S1 do ul. Armii Krajowej i ul. św. Antoniego. W poniedziałek, 22 stycznia, zamknięty dla ruchu samochodowego i pieszego ma zostać wiadukt na ul. Armii Krajowej

Wraca linia 656

Od soboty, 20 stycznia, na stałą trasę wraca linia 656, która kursować będzie ulicą Konstytucji i przez nowe rondo. Co istotne, od poniedziałku, 22 stycznia, zwiększona zostanie liczba kursów linii 656.

Budowa drogi ekspresowej S1

Może Cię zainteresować:

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej: uwaga, będzie kolejna zmiana organizacji ruchu. Rozpoczyna się budowa ronda

Autor: Redakcja

06/07/2023

Zamknięty przejazd kolejowy

Może Cię zainteresować:

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej: zamknięty przejazd kolejowy na ul. św. Antoniego. Wyznaczony został objazd

Autor: Redakcja

20/10/2023

Nowe rondo w Dąbrowie Górniczej na skrzyżowaniu ulicy Staszica z łącznicami S1 i DK94

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza: nowe rondo jest już gotowe. Trwa przebudowa ponad dwukilometrowego odcinka ulicy Staszica. Miasto stara się o dofinansowanie kolejnego etapu prac

Autor: Redakcja

06/09/2023