Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej: uwaga, będzie kolejna zmiana organizacji ruchu. Rozpoczyna się budowa ronda

Pod koniec tego roku powinna zakończyć się przebudowa DK1 na odcinku Podwarpie – Dąbrowa Górnicza w „ekspresówkę”. Tymczasem kierowcy muszą się liczyć z kolejnymi utrudnieniami. W piątek, 7 lipca, zamknięte zostanie dla ruchu skrzyżowanie al. Zwycięstwa, ul. Konstytucji i ul. Ujejskiej.

„Budowę drogi S1 Pyrzowice – Kosztowy, odc. Podwarpie - Dąbrowa Górnicza (przebudowa DK1)” prowadzi firma Budimex na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Droga krajowa nr 1 jest przebudowywana do parametrów drogi ekspresowej. Przypomnijmy, że w ramach inwestycji na 6,95-kilometrowym odcinku Podwarpie – Dąbrowa Górnicza wybudowane zostaną cztery mosty i cztery wiadukty, dwa przepusty, dwie kładki dla pieszych, mur oporowy, przejścia dla zwierząt oraz dwa węzły drogowe (Dąbrowa Górnicza – Ząbkowice, Dąbrowa Górnicza – Pogoria). Pojawią się także ekrany akustyczne. Koszt inwestycji to ponad 302,5 mln złotych.

W piątek, 7 lipca, wprowadzona zostanie kolejna zmiana w organizacji ruchu. Jak informuje katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, o godzinie 10 zostanie zamknięte dla ruchu samochodowego skrzyżowanie alei Zwycięstwa oraz ulic Ujejskiej i Konstytucji. Zakaz nie będzie dotyczył autobusów, więc pasażerowie linii 638 nie muszą obawiać się objazdów. Mieszkańcy też nie będą mieli problemów z dojazdem do domów. Dla pozostałych pojazdów zostanie poprowadzony objazd ulicą Ujejską, łącznicą z S1 i trasą S1, a potem drogą serwisową (wzdłuż S1) oraz ulicą Kusocińskiego.

W miejscu obecnego skrzyżowania rozpocznie się budowa ronda. Czwarty wlot, poza trzema wspomnianymi powyżej ulicami, skomunikuje dzielnicę z budowanym właśnie na S1 węzłem Ząbkowice. Budowa ronda w tym miejscu będzie wymagała obniżenia terenu i przekładki sieci na głębokości około 3 metrów – wyjaśnia Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Budowa S1 Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Trwa budowa S1 na odcinku Podwarpie – Dąbrowa Górnicza. Inwestycja jest już na półmetku. Kiedy koniec prac? Zobaczcie zdjęcia

Autor: Grzegorz Lisiecki

21/03/2023

Nowe ronda w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza: nowe ronda zamiast skrzyżowań i sygnalizacji świetlnej. „To najlepszy sposób na usprawnienie i upłynnienie ruchu”

Autor: Redakcja

05/07/2023