Czeladzka Cechownia nie zostanie otwarta 3 grudnia. Uroczystość przełożona na 2023 rok

Zapowiadana na 3 grudnia 2022 r. impreza otwarcia Cechowni w Czeladzi nie odbędzie się. - Nie zdążymy z odbiorami - przyznaje burmistrz miasta Zbigniew Szaleniec. Otwarcie zostanie przełożone na początek 2023 roku.

Otwarcie budynku dawnej Cechowni kopalni "Saturn" w Czeladzi po rewitalizacji planowano w barbórkowy weekend, konkretnie w sobotę 3 grudnia. Jednak okazuje się, że w tym roku obiekt nie zostanie oficjalnie otwarty.

Otwarcie czeladzkiej Cechowni później niż planowano

- Nie zdążymy ze wszystkimi odbiorami - sanepidu, straży. Nie mogę wpuścić na razie ludzi do środka, i z tego powodu uroczyste otwarcie traci sens. Musimy to przełożyć na nowy rok - mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi. - Trudno mi dziś powiedzieć, jaki to konkretnie będzie dzień, bo chciałbym znaleźć jakąś symboliczną datę, może otwarcia, albo zamknięcia kopalni - przyznaje burmistrz.

Przypomnijmy, że czeladzka kopalnia "Saturn" fedrowała od 1887 roku. Zamknięto ją ponad 100 lat później, w 1996 roku. Czeladź już przywróciła społeczeństwu kopalnianą elektrownię, z zachowanym parkiem maszynowym, wybudowaną w latach 1903-1908, gdzie dzisiaj znajduje się Galeria Elektrownia. Z kolei w 2019 roku w wyremontowanych budynkach warsztatów elektrycznych i transformatorowni uruchomiono Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej „Saturn”.

Muzeum zagłębiowskiego górnictwa, mediateka, sala w kształcie bryły węgla i plac zabaw

Teraz przyszedł czas na monumentalną Cechownię z wieżą zegarową, postawioną w latach 1907-1911. W Cechowni ma powstać m.in. Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego, czyli interaktywne muzeum prezentujące dziedzictwo górnicze nie tylko Czeladzi, ale całego Zagłębia Dąbrowskiego.

- Poczuliśmy się, jako najstarsze miasto Zagłębia, że musimy zadbać o przeszłość górniczą naszego całego regionu. Stąd decyzja, by w muzeum były elementy przypominające górnictwo w Zagłębiu - tłumaczy burmistrz Szaleniec.

Nad głównym pomieszczeniem muzealnym jest już zawieszona sala konferencyjna w kształcie bryły węgla. Inną atrakcją Cechowni jest górująca nad okolicą wieża zegarowa, która będzie służyć jako wieża widokowa. By się na nią dostać, trzeba będzie pokonać ponad 100 schodów. Tarcze zegarów są przezroczyste, przez nie można oglądać okolicę.

W bocznej części Cechowni będzie mediateka, czyli nowoczesna, multimedialna biblioteka. Zanosi się, że to z niej mieszkańcy Czeladzi będą mogli korzystać najszybciej, bo już w projekcie było wyposażenie i meble biblioteczne.

Na zewnątrz już stoi oryginalny plac zabaw dla dzieci, z kopalnianym szybem, w kolorach czarno-żółtych. Na razie nie można z niego jeszcze korzystać. Nie wiadomo, czy dzieci będą mogły z niego korzystać już w grudniu.

Finalnie część budowlana Cechowni zamknie się w kwocie 40 mln złotych.

Będzin Cementownia Grodziec 0584

Może Cię zainteresować:

Cementownia Grodziec mogłaby zagrać w "Star Wars" bez charakteryzacji. Postapokaliptyczny krajobraz w Będzinie

Autor: Katarzyna Pachelska

06/11/2022

Siedziba Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej

Może Cię zainteresować:

Projekt siedziby Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej w Fabryce Pełnej Życia wyróżniony w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego SARP

Autor: Redakcja

03/11/2022