Chirurdzy z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii uczestniczą w międzynarodowym programie LapCo

Chirurdzy onkologiczni z dąbrowskiego ZCO uczestniczą w międzynarodowym programie LapCo, który pozwoli polepszyć jakość przeprowadzanych operacji, zwiększyć liczbę pacjentów kwalifikowanych do takich procedur oraz umożliwić kontakt z mentorami, którzy będą wspierać lekarzy. – Jesteśmy drugim szpitalem w województwie śląskim, który bierze udział w programie – podkreśla Bartosz Dudzicz, specjalista chirurgii onkologicznej.

Program LapCo powstał w Wielkiej Brytanii w 2013 roku. Jego celem była standaryzacja laparoskopowych resekcji jelita grubego oraz podniesienie jakości operacji kolorektalnych. Efektem programu LapCo było ponad 10-krotne zwiększenie odsetka operacji laparoskopowych oraz zapewnienie ich wysokiego standardu jakości i bezpieczeństwa. Po sukcesie LapCo w Wielkiej Brytanii, program rozwinięto w wielu krajach na całym świecie.

Laparoskopia jest bardzo dobrą techniką operacyjną. Wywodzi się z chirurgii otwartej, wielu pacjentów zoperowaliśmy z wykorzystaniem tej metody, ale trzeba przypomnieć, że laparoskopia jest małoinwazyjna, pozwala nam na doskonały wgląd w pole operacyjne, wbrew pozorom często lepszy niż gdybyśmy zastosowali metodę klasyczną. Wyniki badań pooperacyjnych, protokoły histopatologiczne pokazują dokładnie, że my tych chorych operujemy radykalnie, czyli jakość leczenia pacjentów z nowotworami przewodu pokarmowego jest taka sama lub wyższa. Rozwiązania małoinwazyjne pozwalają na szybszą i lepszą rekonwalescencję pacjenta, większy komfort, mniej dolegliwości bólowych – wyjaśnia Krzysztof Kleszyk, specjalista chirurgii onkologicznej z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

Jesteśmy drugim szpitalem w województwie śląskim, który bierze udział w programie. Właśnie odbyliśmy specjalistyczne szkolenie w Stambule, a to dopiero początek bardzo intensywnej pracy. Najważniejsze są szkolenia pod okiem wyznaczonego eksperta, który będzie wspierał nas w tym, aby poszerzać możliwości operacyjne. Będzie to trwało rok lub dwa lata. Jest to dla nas ogromna szansa, którą zamierzamy w stu procentach wykorzystać – dodaje Bartosz Dudzicz, specjalista chirurgii onkologicznej.

Dr Justyna Surmik

Może Cię zainteresować:

Wyjątkowy „Poradnik dla Mam” na oddziale noworodkowym Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. „Chciałam sprawić, aby stresu i napięcia było jak najmniej”

Autor: Redakcja

01/02/2024

Zco

Może Cię zainteresować:

Ponad tysiąc operacji rocznie w Zagłębiowskim Centrum Onkologii. „Kiedy startowaliśmy kilka lat temu, mieliśmy czterysta operacji rocznie”

Autor: Redakcja

20/05/2024

Nowoczesny mammograf zacznie działać w ZCO w lipcu

Może Cię zainteresować:

Nowoczesny mammograf będzie działał w Zagłębiowskim Centrum Onkologii. Kosztował prawie 1,2 mln złotych i pozwoli przeprowadzanie ponad 250 badań miesięcznie

Autor: Redakcja

16/05/2023