Ponad tysiąc operacji rocznie w Zagłębiowskim Centrum Onkologii. „Kiedy startowaliśmy kilka lat temu, mieliśmy czterysta operacji rocznie”

W Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej przeprowadzanych jest już ponad tysiąc operacji rocznie. – Kiedy startowaliśmy kilka lat temu, mieliśmy na koncie niemal czterysta operacji rocznie, dziś już ponad tysiąc – mówi dr Janusz Sznajder, który kieruje oddziałem chirurgii onkologicznej ZCO.

Facebook ZCO
Zco

Jak informuje Zagłębiowskie Centrum Onkologii, najwięcej operacji wykonywanych jest u pacjentek z rakiem piersi i pacjentów z rakiem jelita grubego, ale także u osób z nowotworami wątroby, trzustki, żołądka, których coraz więcej trafia do ZCO.

– Wykonujemy też operacje u pacjentów ze zdiagnozowanym czerniakiem. Jest możliwość wykonywania procedury węzła wartowniczego wraz z późniejszą ewentualną limfadenektomią czyli wycięciem węzłów chłonnych – podkreśla dr Janusz Sznajder.

Jak podkreślają w ZCO, w szpitalu istotna jest kompleksowość i ciągłość opieki: zoperowany pacjent może bowiem liczyć na pomoc medyczną również w ramach onkologii klinicznej, radioterapii czy chemioterapii.

ZCO wspiera ponadto kształcenie kolejnych specjalistów.

Staramy się dzielić naszą wiedzą, doświadczeniem i wszystkim tym, co sami wypracowaliśmy w systemie opieki nad pacjentem onkologicznym. Naszą dumą są programy wsparcia, które realizujemy z partnerami społecznymi: wolontariuszkami szyjącymi woreczki na dreny i serduszka dla pacjentów, Fundacją Oko w Oko z Rakiem, a teraz także z Fundacją Rak'n'Roll. Wygraj Życie – dodaje szef dąbrowskiej chirurgii onkologicznej.

Dr Anna Krzywda ZCO

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza. Na badania mammograficzne do Zagłębiowskiego Centrum Onkologii można przyjść także po południu

Autor: Redakcja

04/03/2024

Dr Justyna Surmik

Może Cię zainteresować:

Wyjątkowy „Poradnik dla Mam” na oddziale noworodkowym Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. „Chciałam sprawić, aby stresu i napięcia było jak najmniej”

Autor: Redakcja

01/02/2024

Nowa pracownia w ZCO

Może Cię zainteresować:

W Zagłębiowskim Centrum Onkologii otwarto nowoczesną pracownię radiologiczną. „Diagnostyka będzie znacznie dokładniejsza”

Autor: Redakcja

05/07/2023