Dąbrowa Górnicza. Na badania mammograficzne do Zagłębiowskiego Centrum Onkologii można przyjść także po południu

W Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej mammografię można teraz wykonać nawet o godzinie 19 i to bez specjalnego skierowania. – Rozpoczynamy działania profilaktyczne na jeszcze większą skalę – zapowiadają w ZCO.

Co więcej, badania – dostępne także popołudniami – przeprowadzane są w komfortowych warunkach.

– Obecnie profilaktyczną mammografię finansowaną przez NFZ mogą wykonać panie mające od 45 do 74 lat. Dzięki tej zmianie z tak ważnej opcji diagnostycznej skorzysta jeszcze więcej kobiet. Do programu mogą także wrócić pacjentki, które zakończyły leczenie onkologiczne i od tego czasu upłynęło pięć lat – wyjaśnia dr Anna Krzywda, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej.

Jak dodaje, w Zagłębiowskim Centrum Onkologii rozpoczynają się działania profilaktyczne na jeszcze większą skalę: badania można spokojnie wykonać także w godzinach popołudniowych, co na pewno jest dużym ułatwieniem dla pań aktywnych zawodowo i mających mnóstwo codziennych obowiązków.

– Stawiamy nie tylko na bardzo dobrą jakość badań, ale także na przygotowanie personelu medycznego. Odpowiadamy na wszystkie pytania, rozwiewamy wątpliwości, a czasem po prostu uspokajamy zapewniając wsparcie na każdym etapie tego procesu – dodaje specjalistka.

Dodajmy, że w Polsce co roku rak piersi jest diagnozowany u ponad 22 tysięcy kobiet. Od pięciu do dziesięciu procent z nich otrzymuje rozpoznanie w momencie, gdy choroba jest już w stadium zaawansowanym.

Nowy mammograf w ZCO

Może Cię zainteresować:

Nowoczesny mammograf w Zagłębiowskim Centrum Onkologii. Kosztował niemal 1,2 mln złotych. „To nadzieja na precyzyjną diagnozę i szybsze wdrożenie leczenia”

Autor: Redakcja

19/09/2023

Dr Justyna Surmik

Może Cię zainteresować:

Wyjątkowy „Poradnik dla Mam” na oddziale noworodkowym Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. „Chciałam sprawić, aby stresu i napięcia było jak najmniej”

Autor: Redakcja

01/02/2024

Nowa pracownia w ZCO

Może Cię zainteresować:

W Zagłębiowskim Centrum Onkologii otwarto nowoczesną pracownię radiologiczną. „Diagnostyka będzie znacznie dokładniejsza”

Autor: Redakcja

05/07/2023