ArcelorMittal ogranicza produkcję i wygasza wielki piec w Dąbrowie Górniczej

Ze względu na trudną sytuację rynkową i wysokie ceny energii ArcelorMittal Poland ogranicza produkcję i tymczasowo wstrzymuje pracę jednego z wielkich pieców w Dąbrowie Górniczej. Obecnie w spółce pracują dwa takie piece.

fot. ArcelorMittal Poland
Arcelor Mittal Poland

Kierownictwo ArcelorMittal Poland podjęło decyzję o zmniejszeniu produkcji – poinformowała w czwartek, 8 września 2022 r., Monika Olech z biura prasowego hutniczej spółki. Jak dodała ta decyzja została podjęta „po wnikliwej i dogłębnej analizie pogarszającej się w ostatnich tygodniach sytuacji na rynku”. W związku z tym pod koniec września zatrzymany zostanie wielki piec nr 3 w dąbrowskiej hucie.

- Sytuacja rynkowa w Europie uległa dalszemu osłabieniu w okresie letnim. Obserwujemy spadek popytu, a portfel zamówień jest poniżej poziomu pracy technologicznego minimum dwóch wielkich pieców - komentuje Frederik Van De Velde, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Kilka czynników ograniczenia produkcji w ArcelorMittal Poland

Spółka tłumaczy, że ograniczenie produkcji spowodowane jest kilkoma czynnikami: spowolnieniem aktywności gospodarczej w Europie, schodzeniem ze stanów magazynowych przez klientów, rosnącym importem spoza Unii Europejskiej, a także wzrostem cen gazu i energii.

ArcelorMittal Poland wskazuje także na ceny uprawnień do emisji CO2, które osiągnęły w tym roku rekordowo wysoki poziom. Dotyczą one tylko producentów stali z Unii Europejskiej i – jak tłumaczą w spółce - sprawiają że produkcja w Europie staje się mało konkurencyjna.

Huta Katarzyna

Może Cię zainteresować:

Mieszkańcy Sosnowca zwycięsko zakończyli batalię o tereny dawnej Huty Katarzyna. Pamiątką dawnych czasów będzie już tylko wieża wyciągowa

Autor: Paulina Gałbas

10/03/2022

Huta ArcelorMittal

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza. Miejskie „oko na hutę” monitoruje hutę już od blisko roku. To kamera termowizyjna – czy spełnia swoje zadanie?

Autor: Magda Sincewicz

03/01/2022

czytaj więcej:

Huta Katowice

Co z wielkim piecem dąbrowskiej huty? Związki chcą gwarancji

Rusza druga edycja projektu „Zagłębiowskie wsparcie na starcie”

„Zagłębiowskie wsparcie na starcie” szansą na własny biznes

Press glass

Press Glass stworzy nowoczesny zakład w Dąbowie Górniczej

Zmieni się częstotliwość kursowania tramwajów na liniach 21 i 22

Uwaga! Trwają prace remontowe, tramwaje jeżdżą inaczej

Panattoni Park Sosnowiec I

Panattoni Park Sosnowiec z nowym najemcą, firmą Antwerk

Firma Press Glass zainwestuje w Dąbrowie Górniczej 300 mln zł

Press Glass w Dąbrowie Górniczej. Będą nowe miejsca pracy

Nowy sklep ALDI zostanie otwarty w Sosnowcu

Czwarty sklep sieci ALDI zostanie otwarty w Sosnowcu