Dąbrowa Górnicza. Miejskie „oko na hutę” monitoruje hutę już od blisko roku. To kamera termowizyjna – czy spełnia swoje zadanie?

Straż Miejska/ Dąbrowa Górnicza
Huta ArcelorMittal

W 2021 roku nasze „oko na hutę” nie zarejestrowało w dąbrowskim oddziale ArcelorMittal Poland żadnej niekontrolowanej emisji pyłów do środowiska – napisał w mediach społecznościowych Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej. Przypomnijmy, że chodzi o termowizyjną kamerę, która przez 24 godziny na dobę monitoruje zakład należący do koncernu ArcelorMittal.

Dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej huta należąca do ArcelorMittal była uciążliwa z powodu emitowanych pyłów. Do ostatniej dużej awarii w hucie doszło w lutym 2020 roku – nad miastem pojawiła się chmura rdzawego dymu. Jak wyjaśniali potem przedstawiciele zakładu, „z powodu braku możliwości zatkania otworu spustowego nr 1 w wielkim piecu nr 2 wystąpiła niezorganizowana emisja pyłowa z tej instalacji”.

Mieszkańcy i dąbrowskie stowarzyszenia domagali się monitorowania sytuacji w rejonie huty. W efekcie, straż miejska kupiła specjalną kamerę i w styczniu 2021 roku rozpoczęto termowizyjne monitorowanie huty AlcerolMittal. Obraz z kamery obserwować można tutaj; kamera pokazuje zarówno obraz naturalny, jak i w podczerwieni (najcieplejsze elementy obrazu są czerwone). – Zamysł był taki, by mieć wiedzę nie tylko o poważnych awariach, o których zakład ma obowiązek sam informować, ale i o tych mniejszej rangi, które również niepokoiły dąbrowian – wyjaśnia prezydent miasta.

Marcin Bazylak w mediach społecznościowych poinformował, że „oko na hutę” nie zarejestrowało w dąbrowskim oddziale ArcelorMittal Poland żadnej niekontrolowanej emisji pyłów do środowiska. – Pewnie wynika to z tego, że AMP wdrożył w pełni wszystkie proekologiczne instalacje – napisał. – Planujemy w nowym roku, aby podobne urządzenie miało pieczę nad dąbrowską koksownią – dodał.

Huta ArcelorMittal

czytaj więcej:

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Marcin Bazylak

Dlaczego autobusy z Dąbrowy nie powinny wjeżdżać do Katowic?

ZTM

Katowice opuszczą ZTM? Arkadiusz Chęciński ma jeden warunek

Autobus ZTM

Autobus linii nr 835 wraca na swoją stałą trasę

Aleja Zagłębia Dąbrowskiego jest remontowana

Aleja Zagłębia Dąbrowskiego została częściowo zamknięta

Gołonóg, projekt wizualny

Uwaga, odcinek alei Zagłębia Dąbrowskiego zostanie zamknięty

Dąbrowa Górnicza

W Dąbrowie Górniczej radni przyjęli budżet na 2022 rok