„Znane Zagłębianki – znani Zagłębiacy” pod rondem Zagłębia Dąbrowskiego. A na wystawie Władysław Szpilman, Edward Gierek, Pola Negri, Jan Kiepura i... Wesoła Zuzia

W listopadzie w Sosnowcu otwarto nową ekspozycję. Pod rondem Zagłębia Dąbrowskiego zobaczyć sylwetki i życiorysy postaci, które wpłynęły i nadal wpływają na życia miasta. Część z nich z pewnością jest dobrze sosnowiczanom znana, inne to niespodzianki...

Facebook/ Arkadiusz Chęciński
Wystawa pod rondem Zagłębia Dąbrowskiego

Jeśli codziennie przechodzicie w pobliżu przejścia pod rondem Zagłębia Dąbrowskiego, nie omijajcie tego miejsca. Jeśli jednak nie macie tam po drodze, to też tam zajrzyjcie. Od niedawana znajduje się tam nowa wystawa „Znane Zagłębianki – znani Zagłębiacy”. Jej otwarcie miało miejsce w nieprzypadkowy dzień, bo 11 listopada, w 104. rocznicę odzyskania niepodległości. Wystawa prezentuje sylwetki i życiorysy osób, których los związał się z Sosnowcem.

– W galerii znajdziemy sławne osoby, zasłużonych bohaterów, ludzi pełnych pasji i ich inspirujących historii. Są też postacie mniej znane, o których pamięć postanowiliśmy przywołać. Nie unikamy również wspomnień o osobach, które dziś u jednych wywołują sentyment i dobre wspomnienia, u innych sprzeciw i niezgodę. Chcemy podkreślić w ten sposób, że również one są ważną częścią historii Sosnowca – stwierdza prezydent miasta Arkadiusz Chęciński.

Wystawa przedstawia bardziej i mniej rozpoznawalne osobistości. Są wśród nich politycy, sportowcy, naukowcy, artyści, duchowni... Wystawa zaciekawi nie tylko dorosłych odbiorów. Na planszach pojawili się Aleksy Bień, Alicja Dorabialska, Józef Gałeczka, Edward Gierek, Nadzieja Griniuk-Berdo, Jan Kiepura, Stanisław Jędryka, matka Teresa Kierocińska, Anka Kowalska, Jadwiga Makowska, Włodzimierz Mazur, Pola Negri, Irena Półtorak, Fanny Schon-Lamprecht, Józefa Siwikowa, Marian Skibiński (Skorupa), Władysław Szafer, Władysław Szpilman, biskup Adam Śmigielski, Wanda Telakowska, Aleksander Widera, a także… dinozaur Wesoła Zuzia. Warto więc zwiedzić wystawę także z dziećmi.

– Te postacie łączy jedno: Sosnowiec. To miasto, które w swoim DNA ma wpisaną różnorodność, wielokulturowość i od początku czerpie z efektu synergii obu tych czynników – zaznaczają organizatorzy.

Wystawa powstała dzięki współpracy Zagłębiarek, Projektu Marka (które opracowały koncepcję graficzną, ilustracje i treść) oraz sosnowieckiego magistratu.