O śmierci 47-letniego artysty poinformował Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza Marcin Bazylak wpisem w mediach społecznościowych:
Z ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Damiana Krępy – znanego wielu jako Bas Tajpan – mieszkańca naszego miasta, wyjątkowego artysty, a przede wszystkim dobrego człowieka.
Bas Tajpan był nie tylko utalentowanym muzykiem, ale również osobą o wielkim sercu. Zawsze gotów do pomocy innym, angażował się w życie miasta i wspierał tych, którzy tego potrzebowali.
Poza muzyką, jego pasją były klocki Lego. Miłością do nich zarażał najmłodszych, dając im radość, rozwijając ich kreatywność i wnosząc do ich życia inspirację.
Kochał życie, ludzi i przede wszystkim swoją rodzinę – żonę i dzieci, którym oddawał całe swoje serce. Wszyscy wierzyliśmy, że wygrał raz na zawsze walkę z nowotworem, jednak choroba powróciła nagle i odebrała go nam w sposób niespodziewany.
Pozostanie w naszej pamięci jako człowiek pełen ciepła, empatii i szczerości. Jako ktoś, kto zostawił po sobie nie tylko muzykę, ale przede wszystkim ślad dobra i miłości.
Rodzinie i najbliższym Damiana składam najszczersze wyrazy współczucia i wsparcia w tych trudnych dla Nich chwilach.
Niech spoczywa w pokoju 🖤
Zmarł Bas Tajpan – kontrowersyjny artysta sceny muzycznej
Urodzony 14 marca 1978 roku Damian Krępa to artysta, który karierę zaczynał w latach 90. XX wieku, w lokalnych projektach sceny hip-hop, takich jak Batalia, współpracując między innymi z IGS, Junior Stress i Gutkiem (Mustafari). Z rozwojem kariery krąg współpracy rozszerzał się także na znanych szerzej artystów, takich jak Peja, Paluch, Hemp Gru, Tabu Duby. W 2007 roku z Miuoshem założył Fandango Gang, z którym wydali jeden album. W 2020 roku wydał album „Teraz” w duecie z Bob One. Jego twórczość kwalifikowana jest do nurtu tzw. słowiańskiego bobo dread – łączącego wpływy muzyki korzeni Słowian, reggae, raggamuffin, hip-hopu i dancehall.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz biuletyn informacyjny!
Kariera solowa to między innymi albumy:
- 2010 – „Korzenie i Kultura” – w stylu reggae i tzw. muzyki korzeni;
- 2012 – „Made in Tajpan” – z wpływami kultury Słowian i rastafari;
- 2015 – „Slavic Rasta” – utwory o charakterze hip-hopowym, reggae, rastafari i inspirowane kulturą Słowian;
- 2017 – „Boso, ale w ostrogach” – z wpływami drum’n’bass.
W 2020 roku Krępa rozpoczął długotrwałe leczenie, w tym chemioterapię, operację chirurgiczną i radioterapię z powodu raka płuca. W styczniu 2024 roku poinformował, że jego stan zdrowia poprawił się i że powraca działalności artystycznej.
Poza funkcjonowaniem na scenie muzycznej był też aktywnym budowniczym i kolekcjonerem klocków systemu «Lego». Brał udział w programie «Lego Masters». Jako twórca wizyjny prowadził kanał «JabaDeBass».

Kontrowersyjne poglądy i radykalne postawy
W młodości nagrał utwory uznawane za homofobiczne, a według niektórych opinii – otwarcie nawołujące do przemocy fizycznej wobec osób homoseksualnych, jak w tekstach utworów „Chwasty” i „Bas mówi”.
Po czasie wycofał się z głoszonych wcześniej treści i za nie przeprosił, tłumacząc ich powstanie „fanatyzmem religijnym sprzed 20 lat”. Co znamienne – przemiana ideologiczna artysty oznaczała odbicie się od jednej skrajności i popadnięcie w drugą. W 2024 roku kandydował na radnego z lewicowych list «Dąbrowa Razem».
Pomóż nam stworzyć najlepszy portal dla Zagłębia Dąbrowskiego. Weź udział w krótkiej ankiecie – odpowiedz na pytania. Z góry dziękujemy!