Zamknięcie wiaduktu na ulicy Wojska Polskiego w Sosnowcu. Co czeka kierowców i pasażerów? Objazdy, utrudnienia, zmiany w komunikacji

W środę, 29 marca, o godzinie 10 zamknięty zostanie wiadukt na ulicy Wojska Polskiego w Sosnowcu. Wprowadzone zostaną objazdy dla samochodów, komunikacji publicznej, a także obejście dla pieszych.

To inwestycja na ogromną skalę. W ramach przebudowy w miejsce obecnego obiektu pojawi się nowy stalowy wiadukt, osobno dla części drogowej i tramwajowej – z miejscem na dwa tory. Będzie także miejsce na chodnik oraz brakujący fragment drogi rowerowej. Firma Himmel i Papesch Opole sp. z o.o. zakończyła już prace porządkowe i przygotowawcze wokół wiaduktu. Koszt inwestycji, która otrzymała dofinansowanie Programu Inwestycji Strategicznych, wyniesie prawie 41 mln zł – informuje sosnowiecki magistrat.

Prace prowadzono będą nad istotną linią kolejową, co oznacza, że będzie ją można tylko na krótko wyłączać z użytkowania. Siłą rzeczy wydłuży to czas prowadzenia robót. Co istotne, wykonawca zapewni uczniom komunikację zastępczą do Szkoły Podstawowej nr 13 przy ul. Jedności, a także dowóz do Przedszkola Miejskiego nr 54 przy ul. Kalinowej. Obecnie aktualizuje ilość uczniów do przewozu. Z kolei piesi będą mogli korzystać z istniejącej kładki przy ul. Niweckiej, natomiast objazd dla pojazdów poprowadzony zostanie ul. Watta, Mikołajczyka i Andersa. – Dla kierowców jadących z Niwki i Modrzejowa do Zagórza bądź Dąbrowy Górniczej, sugerujemy wybranie trasy S1 przez węzeł Jęzor – podkreślają w UM.

Zmiany na trasach linii autobusowych

Zmiany związane z pracami na Wojska Polskiego dotkną 10 linii autobusowych. W przypadku linii 18, 26, 160, 160s i 690, a także niektórych kursów 902N zmienią się trasy. Jak wyjaśniają w ZTM, autobusy będą jeździć innymi ulicami, a to oznacza, że niektóre przystanki od 29 marca zostają wyłączone z użytku.

Kolejne zmiany dotyczą linii 55, 220 i 221. W przypadku linii 55 zmieni się rozkład jazdy – autobusy poza szczytem będą kursować co ok. 40-50 minut. Linie 220 i 221 zostaną z kolei zintegrowane – autobusy je obsługujące będą kursować pod numerem 220 od przystanku Szczakowa Dworzec PKP, m.in. przez Maczki, Ostrowy Górnicze, Porąbkę, Zagórze, Sielec, aż do Urzędu Miasta.

W przypadku zastępczej komunikacji autobusowej zmianą związane będą z kursowaniem linii T-26. 29 marca trasa zostanie podzielona na dwie części. Autobusy T-26, jak i Z-26 będą dojeżdżać pod Urząd Miasta, jednak te pierwsze od strony Mysłowic, zaś drugie – od strony Dańdówki.

Dodajmy, że zakończenie prac planowane jest na drugą połowę 2024 roku.

Tramwaj sosnowiec

Może Cię zainteresować:

Zmiany w ruchu tramwajowym w Sosnowcu. Część tramwajów powróci, a inne nie będą kursować

Autor: Redakcja

28/03/2023

Rozpoczął się remont ulicy 1 Maja

Może Cię zainteresować:

Trwa remont ulicy 1 Maja w Sosnowcu. Nowa nawierzchnia ma pojawić się w maju. W kolejce czekają ulice Sienkiewicza i Piłsudskiego

Autor: Redakcja

23/03/2023