Z okazji Święta Wojska Polskiego w Będzinie odbędzie się piknik militarny

Będzin zaprasza na piknik militarny z okazji Święta Wojska Polskiego. Z tej okazji w parku "Syberka" pojawi się w niedzielę (14 sierpnia) niemiecki czołg Leopard, produkowany w Siemianowicach Śląskich transport Rosomak, a także inny sprzęt wojskowy. Będzie też działał punkt rekrutacyjny Wojska Polskiego.


Mat. Wojsko Polskie / Combat Camera / St. chor. szt. Waldemar Młynarczyk
Żołnierze

„Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od soboty do poniedziałku (od 13 do 15 sierpnia) w całym kraju odbywać się centralne obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie zaplanowało kilkadziesiąt pikników wojskowych. Trzy z nich w naszym regionie: 13 sierpnia w Tychach, 14 sierpnia w Będzinie i 15 sierpnia w Istebnej.

Piknik w Będzinie rozpocznie się o godz. 14 w parku Syberka. Będzie co oglądać. Jak zapowiada tamtejszy ratusz, który organizuje piknik wspólnie z Wojskowym Centrum Rekrutacyjnym w Będzinie, do miasta przyjadą żołnierze z garnizonów rozlokowanych w całej Polsce. I tak, ze Świętoszowa na Dolnym Śląsku nadciągnie jeden ze służących w polskiej armii niemieckich czołgów Leopard, z Bolesławca - wyrzutnia Langusta, z Międzyrzecza - produkowany w Siemianowicach Śląskich transporter Rosomak. Spod zachodniej granicy przyjedzie również samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad. Pojawią się też żołnierze z 5. Tarnogórskiego Pułku Chemicznego i śląscy terytorialsi.

Poza pokazami sprzętu wojskowego w programie pikniku znalazły się występy mażoretek oraz wojskowej orkiestry dętej. Nie zabraknie też żołnierskiej grochówki. Na najmłodszych czekać będą dmuchańce i wata cukrowa.

W trakcie pikniku działać będzie również punkt rekrutacyjny. Prowadzony w nim będzie nabór do nowego rodzaju służby w Wojsku Polskim – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To forma skierowana dla tych, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku. Kandydaci do wstąpienia w szeregi żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej muszą mieć skończone 18 lat, polskie obywatelstwo, wykształcenie co najmniej podstawowe, być niekarani za przestępstwa umyślne, wykazać się zdolnością „fizyczną i psychiczną do pełnienia służby wojskowej” oraz „nieposzlakowaną opinią”. Na początek odbędą 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia (obejmujące naukę regulaminów, musztry, zasad posługiwania się bronią i innym sprzętem) zakończone przysięgą, a następnie 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej (w tym czasie nie będą musieli być skoszarowani).